Powszechnie wiadomo o kickboxingu, jako bardziej wymagającej formie boksu. Jednak co kryje się pod tą nazwą? Czym jest kickboxing? Jak wygląda trening kickboxerski? Jakie zalety niesie za sobą taki trening? W artykule znajdziesz wszystkie informacje dotyczące tego sportu walki.
CZYM WŁAŚCIWIE JEST KICKBOXING?
Ze względu na rodzaje kickboxingu, można wyróżnić taki, który opiera się na zasadach wschodnich sztuk walki i tajskiego boksu oraz kickboxing full-contact polegający na zadawaniu ciosów zarówno za pomocą rąk i nóg. W kickboxingu nie można używać łokci, kolan ani przedramion. W kickboxingu kluczowa jest szybkość wyprowadzania ciosów oraz refleks przy unikaniu ciosów przeciwnika. Bardzo ważna jest także realna ocena sytuacji i gibkość oraz precyzja i dokładność. Kickboxing zatem nie ogranicza się, podobnie jak poprzednia dyscyplina sportu walki – boks – do bezmyślnych uderzeń przeciwnika rękami czy nogami.
JAK WYGLĄDA TRENING KICKBOXERSKI?
Pozycja wyjściowa wygląda praktycznie tak samo jak w boksie – nogi lekko ugięte w kolanach, wysunięte ramię i noga (w zależności od prawo- czy leworęczności), dłonie zaciśnięte w pięści tuż pod podbródkiem, tak aby chronić przed ciosami przeciwnika. Następnie są to ciosy i kopnięcia. Kickboxing rożni się od sportów, z których czerpał – zmusza zawodnika do zdecydowanie większego wysiłku podczas treningów i walk. Jest to sport walki, który szczególnie naraża trenującego na kontuzję, dlatego wymaga wyposażenia w przedmioty ochronne, takie jak rękawice, ochraniacze i kask. W treningu wykorzystuje się także przyrządy takie jak worki, skakanki, piłki lekarskie, opony i młoty. Na poziomie amatorskim są to treningi ,,na sucho”, na bardziej zaawansowanym i zawodowym – sparingi i walki z zawodnikiem.
KICKBOXING – ZALETY TRENINGU
Dzięki regularnym treningom zwiększa się wydolność organizmu oraz refleks. Kickboxing kładzie większy nacisk na dokładność i wypracowanie techniki niż na siłę, która paradoksalnie zwiększa się dzięki wielokrotnemu powtarzaniu wyprowadzanych ciosów czy kopnięć. Taki trening, podobnie jak reszta sportów walki, pozwala na wyładowanie negatywnych emocji oraz jest idealnym sposobem na poznanie podstaw samoobrony.
Kickboxing pozwala na zyskanie pewności siebie oraz sprawności. Takiego treningu nie powinno się traktować stereotypowo. Tym bardziej, że może być dodatkiem do treningu i służyć jako intensywne cardio, co pozwala na wysmuklenie i zwiększenie siły mięśni, zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Jeśli natomiast już poznałeś tajniki tego sportu walki, a chciałbyś wyciągnąć jeszcze więcej korzyści zajrzyj na naszą zakładkę i sam przekazuj praktyczną wiedzę i umiejętności Kurs Instruktora kickboxingu | AST.