Bardzo dobra kondycja, rozbudowa masy mięśniowej i niewątpliwa siła czy umiejętność samoobrony i odwaga? Jak możemy scharakteryzować tę jedną z najstarszych dyscyplin sportu walki? W artykule dowiesz się najważniejszych informacji o boksie – czym tak naprawdę jest, czy warto udać się na trening boksu i dlaczego staje się coraz bardziej popularny. Odważ się na boks!

BOKS? SPORT WALKI DLA KAŻDEGO!

Jak każdy trening, boks także poprzedzony jest rozgrzewką. Boks rozwija i rzeźbi całe ciało, więc może zostać potraktowany jako podstawa planu treningowego. Trening bokserski wyklucza użycie łokci, kolan i piszczeli. Zazwyczaj jedne zajęcia trwają około godziny i przebiegają w sposób wykorzystujący tzw. stacje, czyli przerywniki trwające 30 sekund. W czasie takiego przerywniku wykonywane są konkretne ćwiczenia np., pompki, skakanie na skakance czy przysiady.

mężczyźni, którzy się boksują, boks, sport walki, odważ się na boks

ZALETY BOKSU – SPORT WALKI DLA CIERPLIWYCH

Podczas treningu pracują mięśnie naramienne, tułów i nogi. Wyprowadzanie ciosu wymaga stabilnej pozycji nóg i prawidłowej postawy całego ciała. Wymusza także pracę mięśni: skośnych brzucha, obręczy górnej oraz naramiennych. Boks jest nie tylko świetnym sposobem na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Wpływa na poprawę kondycji psychoruchowej – usprawnia szybkość reakcji. Poza tym pomaga zapanować nad emocjami, redukuje stres i poprawia koncentrację. Trening bokserski wymaga cierpliwości oraz skupienia, co niewątpliwie kształtuje wytrwałość w dążeniu nie tylko do sportowych celów.

BOKS JAKO FORMA SAMOOBRONY

Poza tymi ważnymi cechami, jakimi charakteryzuje się trening bokserski, niezwykle istotny jest aspekt samoobrony. To nie tylko kwestia umiejętności wyprowadzania ciosu powoduje świadomość tego, że można obronić się w razie ataku napastnika. Boks uczy odwagi i wiary we własne siły, pokory i wytrwałości. Mitem są rozległe urazy i nieodwracalne kontuzje. Gdy osoba trenująca boks zna zasady walki i umie wykorzystać je w prawidłowy sposób, ryzyko takie zdecydowanie się zmniejsza.

kobieta całująca rękawicę bokserską, boks, sport walki, odważ się na boks

Nic dziwnego, że boks, jako połączenie treningu zwiększającego kondycję, siłę i refleks, jest coraz bardziej popularną formą ćwiczeń. Niewątpliwe zalety boksu powinny zachęcić każdego do pójścia nawet na jeden trening.

Jeśli natomiast już poznałeś tajniki tego sportu walki, a chciałbyś wyciągnąć jeszcze więcej korzyści zajrzyj na naszą zakładkę i sam przekazuj praktyczną wiedzę i umiejętności Kurs Instruktora boksu | AST.