Zdolność motywacji powinna być podstawą w umiejętnościach trenera personalnego, ponieważ skuteczna motywacja do treningu gwarantuje sukces klienta. Budowanie wewnętrznej, trwałej motywacji to jednak praca zarówno osoby ćwiczącej, jak i trenera personalnego. Przedstawiamy zatem wskazówki, dzięki którym efektywnie zmotywujesz swoich podopiecznych do pracy oraz sprawisz, że na twoje treningi będą przychodzili jeszcze chętniej!

 

Motywacja w treningu personalnym – wyznaczanie celów przez klienta

Przez z góry narzucony zestaw ćwiczeń klient traci motywację do dalszej pracy. Im bardziej przymuszany jest do ćwiczenia, które na dzisiaj zaplanowałeś, tym bardziej zabija się w nim wolę do dalszych postępów. Daj mu wybór, aby wykonał inny zestaw ćwiczeń. Niech motywacja w treningu personalnym opiera się na dobraniu preferencji między tobą, a twoim podopiecznym. Ustalcie wzajemnie, czego oczekujecie od treningu, włączając w to zaplanowane cele klienta.

Jak zmotywować klienta do treningu, motywacja do treningu, motywacja w treningu personalnym, motywacja w treningu

Monitorowanie postępów jako skuteczna motywacja do treningu

Regularne kontrolowanie postępów klienta wzmacnia jego motywację. Naturalna potrzeba sprawdzania efektów powoduje zwiększenie chęci do dalszej pracy nad sobą. Klient, postrzegając sam siebie przez pryzmat wykonanej pracy oraz tego, jak zmieniło się patrzenie na jego samego, wpada w dobry nawyk kontrolowania i motywacji. Dobrym sposobem będzie także ustalenie z klientem rzeczy, które go motywują. Mogą to być regularnie wykonywane zdjęcia sylwetki, prowadzenie dziennika treningowego czy pomiary obwodowe.

Nagradzanie, czyli mniejsza motywacja w treningu personalnym

Nagroda za wykonanie całego zestawu treningowego czy za osiągnięcie określonych wymiarów i wagi negatywnie wpływa na motywację. Klient podświadomie wie, że nie robi tego dla siebie, tylko ty go do tego przymuszasz. To samo dzieje się, gdy pozwolisz klientowi skończyć szybciej trening w zamian za wykonanie całego zestawu ćwiczeń. W tym momencie zaczynasz kontrolować klienta, odbierając jego poczucie panowania nad sytuacją. Jego osiągnięcia stają się twoją zasługą, przez co klient automatycznie odbiera sobie motywację w treningu personalnym.

Jak zmotywować klienta do treningu, motywacja do treningu, motywacja w treningu personalnym, motywacja w treningu

Jak zmotywować klienta do treningu? Nie bądź nudny!

Nawet najbardziej udana współpraca między tobą a klientem w pewnym momencie może zacząć się nudzić. Najlepszym sposobem na dzienną dawkę motywacji do treningu jest drobne urozmaicenie. Mogą to być: zmiana otoczenia, wprowadzenie do treningu elementów zabawy, gry czy zmiana planu treningu. Dobrym pomysłem będą również testy sprawnościowe, które nie tylko urozmaicą, ale będą też elementem sprawdzającym postępy klienta.

Trenerze! Z pewnością już wiesz, że motywacja w treningu personalnym jest podstawą budowania udanej współpracy między tobą a klientem oraz elementem niezbędnym do zrealizowania przez podopiecznego założonego planu treningowego. Co więcej – motywując innych, sam korzystnie wpływasz na własną motywację, a dzięki temu stajesz się wzorem dla swoich podopiecznych. Zobacz – transakcja wiązana. Poświęć więcej uwagi na motywację klientów, bo naprawdę warto.

Jeśli natomiast jakimś trafem trafiłeś na tę stronę (i dobrnąłeś do tego miejsca!), a nie jesteś jeszcze trenerem personalnym – zapraszamy na nasz kurs trenera personalnego!