Motywacja do ćwiczeń jest kwestią podstawową przy realizacji naszych fizycznych celów i elementem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu w wybranej dziedzinie. Jeśli nie ma motywacji, nie ma działania – więc nie ma również rezultatu. Zatem… jak zmotywować się do treningu? Jak utrzymać motywację? Jak sprawić, by była silna, niezachwiana i skuteczna? Podrzucamy wam dzisiaj kilka porad, które naprawdę mogą pomóc.

 

MOTYWACJA DO TRENINGU – PRZYGOTUJ SIĘ TEORETYCZNIE

Pierwszą i bardzo ważną zasadą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest przygotowanie teoretyczne. Nie warto zastanawiać się, jak zmotywować się do ćwiczeń, jeżeli nic o nich nie wiesz i chcesz wykonywać trening na tzw. „wyczucie”. Zła technika szybko poskutkuje bólem lub nawet urazem, ty automatycznie stracisz przyjemność z tej aktywności i co za tym idzie – po motywacji nie będzie już śladu. Skuteczne utrzymywanie chęci do treningów to poprawne ich wykonywanie oraz oglądanie efektów, nie kontuzji.

ludzie biegający na bieżni; jak zmotywować się do treningu

JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO ĆWICZEŃ? RÓB TO, CO LUBISZ

Przy wyborze formy treningów kieruj się tym, co lubi twoje ciało. Nie forsuj go treningiem siłowym, jeżeli wiesz, że niekoniecznie odpowiadają ci takie akurat ćwiczenia. Nie sugeruj się panującą modą na jogę czy pilates, kiedy takie zajęcia są dla ciebie nudne. Wybierz to, co sprawia ci frajdę, a motywacja do ćwiczeń przyjdzie sama – zobaczysz. Dzięki temu o każdym kolejnym treningu będziesz myśleć z uśmiechem, a nie z poczuciem przykrego obowiązku.

JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO TRENINGU, KIEDY NIE MA SIŁY?

Oczywiście są momenty, kiedy nie chce się nam ruszyć ręką ani nogą, a co dopiero robić trening. Nie mamy nastroju ani siły… co wtedy? Jak zmotywować się do ćwiczeń w tych najtrudniejszych sytuacjach? Pomyśl o tym, by zrobić mało, ale jednak zrobić – zawsze COŚ jest lepsze od NIC. Dużo łatwiej będzie ci zacząć trening z nastawieniem na tylko jedną serię lub tylko jedną czwartą dystansu, który zazwyczaj pokonujesz. Co więcej, gwarantujemy ci, że poczujesz niesamowitą satysfakcję z przezwyciężenia swojej wewnętrznej niemocy i uśmiechniesz się do siebie, bo w dzienniczku treningowym nie będzie luk.

mężczyzna rozciągający łydkę; motywacja do treningu

SKUTECZNA MOTYWACJA DO TRENINGU? POWIEDZ ZNAJOMYM!

Motywacja do ćwiczeń jest o tyle silniejsza, o ile powiemy o naszych celach innym. Nawiązuje to do jednej z reguł wpływu społecznego wyróżnionych przez Roberta Cialdiniego – reguły zaangażowania i konsekwencji. Z zasady jako ludzie lubimy być konsekwentni, właśnie dlatego, jeśli poświęcamy czemuś naprawdę dużo czasu, trudno nam z tego zrezygnować. Widać to doskonale w sytuacji, gdy przebrnęliśmy już przez początek naszej drogi treningowej i jesteśmy na tym wspaniałym etapie psychicznej potrzeby ćwiczeń. Motywacja do treningu przejawia się wówczas w tym, że włożyliśmy w aktywność fizyczną naprawdę dużo wysiłku. Skoro jesteśmy w tym miejscu – nie chcemy stracić tego, co osiągnęliśmy.

Jednak w przypadku rozpoczynania planu, nasze zaangażowanie zdecydowanie jest większe, kiedy o naszych celach wiedzą znajomi. Ludzka psychika jest tak skonstruowana, że nie lubimy widzieć się w oczach innych jako niekonsekwentni i słabi. Za wszelką cenę staramy się wtedy udowodnić, że osiągniemy to, co sobie założyliśmy. W ten sposób motywacja do treningu rośnie, a my cieszymy się z efektownych rezultatów – zarówno zmian w naszym wyglądzie i sprawności fizycznej, jak i podziwem znajomych.

mężczyzna na kettlach; motywacja do ćwiczeń

Motywacja do treningu przychodzi i odchodzi. Sztuką jest zatrzymać ją przy sobie na dłużej – nie jest to jednak niemożliwe. Znajdź sposób, który będzie najbardziej skuteczny w twoim przypadku i działaj. A może wykorzystasz wszystkie po trochu? Pamiętaj o celu, do którego zmierzasz i rób to konsekwentnie. Ta droga jest naprawdę satysfakcjonująca i przyjemna – możesz nam wierzyć!

Powodzenia!