W aktualnych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość swojego jedzenia i stara się odżywiać zdrowo. Jest to powodem rosnącego zainteresowania usługami z zakresu żywienia, co prowadzi także do zwiększonej popularności zawodu dietetyka. Wybierając tę ścieżkę zawodową, warto wiedzieć, jakie są przedmioty na dietetyce oraz co oferują alternatywne kursy dietetyczne. Dzięki temu z pełną świadomością można wybrać najlepszy kierunek rozwoju w zawodzie dietetyka.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie są różnice między studiami dietetycznymi a kursami dietetyki. Jakie są przedmioty na dietetyce i czego dokładnie możemy się nauczyć? Jak wyglądają studia dietetyki? Czytaj do końca, aby się dowiedzieć!

Spis treści:

  • Czym jest dietetyka?
  • Studia dietetyki a kurs dietetyki – różnice i podobieństwa
  • Jakie są przedmioty na dietetyce?
  • Jak wyglądają studia dietetyki?
  • Perspektywy pracy po studiach na kierunku dietetyka
  • Kurs dietetyka w Akademii Szkolenia Trenerów

 

Czym jest dietetyka?

Dietetyka to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem wpływu żywienia na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Do wykonywania zawodu dietetyka niezbędne są odpowiednie uprawnienia, które może zapewnić profesjonalny kurs lub kierunkowe studia. Dietetycy zajmują się analizą składników odżywczych w diecie, kierowaniem procesami prawidłowego żywienia, diagnozowaniem chorób wynikających z niewłaściwego odżywiania, opracowaniem planów żywieniowych dla osób z różnymi potrzebami żywieniowymi oraz propagowaniem zdrowego stylu życia.

Dietetyka to szeroka dziedzina wymagająca wiedzy z zakresu biologii, chemii, medycyny czy technologii żywności. Posiadając szerokie kompetencje, specjaliści dietetyki potrafią holistycznie podejść do problemów swoich pacjentów związanych z żywieniem i skutecznie pomóc im je rozwiązać. Studia dietetyki realnie pomagają te kompetencje zdobyć.

Ze względu na rosnącą świadomość ludzi z zakresu żywienia, zawód dietetyka cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem. Wymaga on nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznych, które można zdobyć poprzez odpowiednie kierunki kształcenia, takie jak kierunek studiów dietetyka czy kursy dietetyka.

młoda kobieta uśmiecha się i podpiera brodę telefonem, zastanawiając się jakie są przedmioty na dietetyce

Studia dietetyki a kurs dietetyki – różnice i podobieństwa

Jeśli zastanawiasz się, jak zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności w dziedzinie dietetyki, warto rozważyć studia dietetyczne (studia stacjonarne lub studia zaoczne) i pójść na uniwersytet medyczny. Do dyspozycji są także kursy dietetyka. Te kierunki kształcenia mają na celu przygotowanie specjalistów dietetyki w kierunku żywienia człowieka. Umożliwiają pracę z ludźmi, którzy potrzebują porady w zakresie zdrowego odżywiania. Różnią się jednak między sobą kilkoma istotnymi cechami.

Studia dietetyki to kierunek na poziomie wyższym, z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Program kształcenia na poziomie licencjata trwa zazwyczaj 3 lata, a na poziomie magistra – kolejne 2. Edukacja kończy się uzyskaniem dyplomu potwierdzającego nabytą wiedzę oraz wykształcenie wyższe z zakresu żywienia człowieka.

W trakcie studiów dietetycznych studenci zdobywają wiedzę z m.in. anatomii, fizjologii, biochemii, genetyki, żywienia w sporcie, technologii żywności, żywienia człowieka zdrowego w różnym wieku, żywienia człowieka w różnych stanach chorobowych i wielu innych pokrewnych kierunków. Oprócz tego, studenci uczą się diagnozowania i leczenia chorób wynikających z niewłaściwego odżywiania, opracowywania indywidualnych planów żywieniowych, a także prowadzenia badań naukowych w dziedzinie żywienia.

Kurs dietetyka to natomiast oferta dla osób, które chcą zdobyć wiedzę w zakresie żywienia, ale zdecydowanie szybciej. Trwają one zazwyczaj kilka dni lub kilka tygodni (albo weekendów) i są prowadzone przez specjalistów z dziedziny dietetyki. Podczas ich trwania uczestnicy również nabywają wiedzę z zakresu zasad żywienia, wpływu poszczególnych składników odżywczych na organizm, rozpoznawania niedoborów żywieniowych czy sporządzania planów żywieniowych. Zazwyczaj taki kurs mocniej skupiony jest na praktyce, aby szlifować umiejętności, które realnie przydają się w późniejszej pracy w klientami.

Ostateczny wybór formy edukacji w zakresie dietetyki powinien więc zależeć od indywidualnych potrzeb i możliwości.

zdrowe kanapki z awokado i jajkiem - studiowanie dietetyki

Jakie są przedmioty na dietetyce?

Jak wyglądają studia dietetyki? Nie da się ukryć, że obejmują jednak szerszy zakres wiedzy niż w przypadku kursu na dietetyka. Wynika to z czasu, czyli liczby godzin poświęcanych na dane zagadnienie z zakresu dietetyki. Studia dietetyczne to kierunek kształcenia, który wymaga od studentów nie tylko zainteresowania i pasji do żywienia, ale również wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności praktycznych. Przyjrzyjmy się zatem, jakie dokładnie przedmioty realizowane są w programie studiów dietetycznych i jaką wiedzę można dzięki nim zdobyć.

Przykładowe przedmioty na studiach dietetycznych to: anatomia, genetyka czy biochemia. Stanowią one fundament dalszej wiedzy, ponieważ pozwalają zrozumieć, jak funkcjonuje ludzki organizm i jego poszczególne układy, a także jak wpływają na niego różne składniki odżywcze. To również sposób na poznanie przyczyny, dlaczego stosując odpowiednią dietę można wpłynąć na stan zdrowia.

Dodatkowe przedmioty to m.in. żywienie człowieka, dietetyka kliniczna, technologia żywności, mikrobiologia czy toksykologia. Pozwalają one na uzyskanie szczegółowej wiedzy dotyczącej składników odżywczych, procesów przetwarzania żywności oraz wpływu zanieczyszczeń i toksyn na organizm. Omawiane są podstawy żywienia klinicznego człowieka, chemia żywności czy zarys chorób mających związek z żywieniem. Dzięki tej wiedzy po ukończeniu kierunku dietetyka przyszły specjalista będzie potrafił diagnozować i leczyć choroby wynikające z niewłaściwego odżywiania oraz tworzyć plany żywieniowe dopasowane do indywidualnych potrzeb swoich pacjentów.

W ramach studiów dietetycznych studenci często zdobywają też wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, etyki i prawa. Te przedmioty są ważne, ponieważ dietetyk często ma do czynienia z różnymi grupami ludzi i musi potrafić właściwie komunikować się z pacjentami, dostosowywać plany żywieniowe do ich indywidualnych potrzeb oraz przestrzegać zasad etyki i prawa zawodowego.

jakie są przedmioty na dietetyce - kobieta patrzy na tablet i uczy się anatomii człowieka

Jak wyglądają studia dietetyki?

Na każdej uczelni program nauczania nieco się różni, ale powyższe przedmioty zazwyczaj występują. Dodatkowo mogą w planie możemy też znaleźć różne przedmioty specjalizacyjne – w zależności od wybranego kierunku kształcenia. Student może wybrać specjalizacje takie jak np. dietetyka sportowa, dietetyka pediatryczna, psychodietetyka, nowoczesne metody żywienia i wiele innych. Warto więc od razu przemyśleć, która specjalizacja będzie najbardziej interesująca i która najbardziej się nam przyda w późniejszej pracy dietetyka.

Na studiach dietetycznych ważną kwestią są także praktyki, czyli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w różnych placówkach ochrony zdrowia i przekonania się “na żywo”, że ten kierunek nam odpowiada. Praktyki zawodowe mogą się odbywać w poradniach dietetycznych, domach opieki społecznej, ośrodkach zdrowia, szpitalach,  szkołach czy hotelach.

 

Perspektywy pracy po studiach na kierunku dietetyka

Kierunek dietetyka cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi, co wynika z rosnącej świadomości społeczeństwa na temat wpływu żywienia na zdrowie i samopoczucie, a co za tym idzie – większym zainteresowaniem usługami dietetycznymi. Absolwenci studiów na kierunku dietetyka mają aktualnie wiele możliwości znalezienia pracy. Po studiach dietetycznych mogą pracować jako dietetyk m.in. w szpitalach, poradniach dietetycznych, przychodniach, firmach cateringowych, a także w sektorze prywatnym.

Absolwenci kierunku dietetyka mogą pracować jako specjaliści ds. żywienia, którzy zajmują się tworzeniem i wdrażaniem planów żywieniowych dla pacjentów z różnymi chorobami, np. cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami serca, a także u osób starszych, kobiet w ciąży, sportowców i dzieci. Ponadto, mogą prowadzić szkolenia z zakresu zdrowego żywienia, organizować warsztaty i wykłady, a także działać jako konsultanci dietetyczni.

Możliwe jest również prowadzenie własnej działalności gospodarczej i budowanie własnej bazy klientów korzystających z usług dietetycznych.

Jeśli na początku zdecydujemy się podjąć pracę u kogoś, to warto liczyć się z tym, że w zakres wymagań wchodzi zazwyczaj ukończenie studiów magisterskich na kierunku związanych z dietetyką, a także dobre umiejętności interpersonalne. Przyda się także dodatkowy certyfikat ukończenia profesjonalnego kursu dietetycznego. W ten sposób jeszcze mocniej podkreślisz swoje kwalifikacje i pokażesz, że chcesz się stale rozwijać.

dietetyk patrzy na swoje dokumenty i planuje żywienie swoich klientów

Podsumowując, perspektywy pracy po kierunku dietetyka są obecnie bardzo dobre, a trend rosnącego zainteresowania zdrowym odżywianiem sprawia, że szanse na znalezienie pracy w branży związanej z dietetyką są coraz większe. Ważne jest jednak zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby móc skutecznie konkurować na rynku pracy i zapewnić sobie stabilną karierę zawodową w zakresie dietetyki. Warto także pamiętać, że planowanie żywienia jest branżą, która wymaga ciągłego rozwoju.

 

Kurs dietetyka w Akademii Szkolenia Trenerów

Jeśli na początek chcesz zobaczyć, czy branża dietetyczna jest dla Ciebie – warto pomyśleć o kursie dietetycznym. Ta forma nie wymaga wielu lat nauki i w szybki sposób możesz się upewnić, że ta branża będzie dla interesująca. Podczas kursu dietetycznego pozyskasz bazową wiedzę i nabędziesz kluczowe umiejętności, które przydają Ci się do późniejszej pracy jako dietetyk. Zdobędziesz też certyfikat, który wzbogaci Twoje CV.

Jeśli po kursie zdecydujesz, że chcesz dalej rozwijać swoją wiedzę z zakresu dietetyki, to śmiało możesz wtedy zapisać się na studia, zdobyć dyplom kierunkowy i zostać profesjonalnym dietetykiem.

A może już jesteś w trakcie studiów dietetycznych i chcesz w międzyczasie zyskać dodatkowe certyfikaty potwierdzające Twoje kompetencje? W ten sposób możesz zyskać przewagę nad innymi i szybciej znaleźć interesującą pracę po studiach.

W Akademii Szkolenia Trenerów znajdziesz oczywiście ofertę kursu dietetycznego – poziom I i II. Możesz odbyć go w formie stacjonarnej lub online. A po ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat o specjalności Dietetyka Level 1 i 2 w języku polskim i angielskim. Jest on honorowany na terenie całej Unii Europejskiej.

Brzmi interesująco? Sprawdź szczegóły naszego kursu dietetycznego i zarezerwuj dla siebie miejsce!

Dodatkowe informacje uzyskasz pod numerami telefonów:

+48 883 135 506   |   +48 883 303 702   |   +48 882 899 300