Pasjonujesz się sportem i chcesz realizować się zawodowo, a jednocześnie pomagać innym w osiąganiu ich celów? W takim razie praca trenera fitness może być dla Ciebie dobrym wyborem. Jak wygląda praca instruktora fitness? Jak zacząć? Ile zarabia instruktor fitness i co trzeba zrobić, aby nim zostać?

W dzisiejszym artykule odpowiadamy na te pytania i wyjaśniamy, jakie są codzienne obowiązki, wyzwania i możliwe korzyści dla trenera fitnessu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kim jest instruktor lub instruktorka fitness?
 • Jak wygląda praca instruktora fitness
 • Czy praca instruktora fitness to dobry pomysł na życie?
 • Ile zarabia instruktor fitness?
 • Instruktor fitness – jak zacząć?
 • Jak zostać instruktorem fitnessu – wybór właściwego kursu
 • Kurs trener fitness w Akademii Szkolenia Trenerów

 

Kim jest instruktor lub instruktorka fitness?

Instruktor fitness prowadzi zajęcia ruchowe, takie jak ćwiczenia aerobowe, siłowe, jogę, pilates i inne. To od Ciebie zależy, w jakim kierunku pójdziesz. Treningi odbywają się najczęściej przy muzyce, która dodatkowo motywuje uczestników i pomaga im czerpać przyjemność z aktywności. Zajęcia powinny mieć różną intensywność i być dopasowane do możliwości fizycznych danej grupy. Bardzo ważnym obowiązkiem instruktora fitness jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas treningu poprzez ćwiczenia, które nie narażą uczestników na kontuzje czy urazy.

Głównym celem każdego instruktora lub instruktorki fitness jest pomaganie ludziom w realizacji ich celów sylwetkowych poprzez zapewnienie niezbędnej dawki ruchu. Instruktor fitness musi wiedzieć, jak skonfigurować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb klientów, a także jak monitorować postępy i zaplanować plany treningowe. Powinien także zapewniać swoim klientom wsparcie i motywację, aby zachęcać ich do rozwoju i uczestnictwa w kolejnych zajęciach.

Instruktorzy fitness zazwyczaj są też życzliwi i empatyczni. Niezwykle cenne są również umiejętności interpersonalne, które pozwalają na swobodną komunikację z członkami swoich grup.

instruktorka fitness na piłce do ćwiczeń, uśmiecha się do obiektywu

Jak wygląda praca instruktora fitness?

Miejscem pracy instruktora może być siłownia, centrum fitness, świeże powietrze lub nawet przestrzeń online. Instruktorzy fitness mogą dostosowywać zajęcia do potrzeb swoich klientów i oferować im usługi w formie pojedynczej sesji lub zajęć grupowych.

Wszystko zaczyna się jednak wcześniej – od planowania. Musisz wiedzieć, jak będą wyglądać zajęcia, na które zaprosisz uczestników. Praca instruktora lub instruktorki fitness to zatem w dużej mierze układanie planów i układów ruchowych, które będą wykorzystane na zajęciach. Ćwiczenia powinny być dostosowane do aktualnej kondycji fizycznej danej grupy i zmieniać się razem z nią.

Na tym etapie warto też przemyśleć muzykę, do której będziemy ćwiczyć. Inna ścieżka muzyka będzie dobra dla intensywnych ćwiczeń ruchowych, a inna dla relaksacyjnych. To jej charakter buduje atmosferę podczas zajęć, dlatego lepiej nie zapominać o tym niepozornym elemencie.

Dodatkowymi sprawami, o których podczas zajęć fitness instruktor siłowni powinien pamiętać są:

 • Znajomość układu – zajęcia powinny być prowadzone płynnie, dlatego większość wymyślonego planu treningowego lepiej mieć we własnej głowie. Oczywiście co jakiś czas można zerknąć do notatek, ale nie powinno być to nagminne ani zaburzać rytmu całych zajęć.
 • Przygotowanie sprzętu – instruktor siłowni powinien zadbać o właściwą przestrzeń do treningu, a także niezbędny sprzęt do wykonania ćwiczeń, np. stepy, piłki, gumy, hantle, itp. Przychodząc na zajęcia, uczestnicy powinni otrzymać wszystko, czego potrzebują.
 • Motywacja – instruktorzy fitness powinni poprzez swoje zachowanie i słowa motywować klientów do ćwiczeń i pokonywania własnych barier. Powinni umieć odciąć się od codziennych trudów i na sali emanować optymizmem, który zagrzewa do działania.
 • Bezpieczeństwo – uczestnicy powinni cały czas znajdować się pod czujnym okiem instruktora lub instruktorki fitness, którzy dbają o to, aby wszystkie ćwiczenia były wykonywane poprawnie. Wszelkie błędy powinny być na bieżąco korygowane, aby zminimalizować urazy i uniknąć niechcianych kontuzji.
 • Utrzymywanie aktualnej wiedzy – instruktor powinien być na bieżąco z najnowszymi technikami treningowymi, aby móc dostarczać swoim klientom usługi najlepszej jakości.

 

Czy praca instruktora fitness to dobry pomysł na życie?

Praca w branży fitness to doskonały zawód dla każdego, kto kocha sport i aktywność fizyczną. Jeśli sam/-a nie wyobrażasz sobie życia bez sportu i chcesz zarażać tą pasją innych ludzi, to praca instruktora lub instruktorki fitness będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Podejmując ten zawód, musisz się jednak liczyć z koniecznością ciągłej pracy nad sobą – zarówno fizycznej, jak i psychicznej – ponieważ na instruktorze fitness spoczywa duża odpowiedzialność. Taka osoba powinna być w pełni sprawna i mieć dobrą kondycję gwarantującą wykonanie wszystkich proponowanych przez siebie ćwiczeń. Ważna jest też zdrowa sylwetka, która będzie dodatkowym motywatorem dla ćwiczących. Dodatkowo zawód instruktora fitness wymaga ciągłego uzupełniania wiedzy, aby móc proponować swoim podopiecznym jak najlepsze rozwiązania.

instruktorka fitness wykonuje wznosy bioder na piłce

Czy w takim razie praca jako instruktor siłowni to dobry sposób na życie? Jeśli masz pełną świadomość powyższych faktów i już mniej więcej wiesz, jak wygląda praca instruktora fitness, a dodatkowo – taka forma pracy będzie dla Ciebie przyjemnością, nie obowiązkiem, to najwyższy czas zastanowić się nad tym, jakie konkretne korzyści może Ci dać wprowadzenie marzeń w życie.

Oto niektóre z zalet podjęcia pracy jako instruktor lub instruktorka fitness:

 • Samodzielność w planowaniu i prowadzeniu zajęć.
 • Indywidualne kształtowanie godzin pracy.
 • Satysfakcja z rozwijania pasji zawodowo i przy okazji robienia czegoś dobrego dla innych.
 • Możliwość rozwijania swoich umiejętności i wiedzy w dziedzinie fitness.
 • Praca w dowolnie wybranych miejscach – siłownie, kluby, plener, online itp.
 • Kontakt z ludźmi i możliwość pomagania im w osiąganiu celów sylwetkowych.
 • Propagowanie zdrowego stylu życia i pomaganie we wprowadzaniu dobrych nawyków.
 • Stabilne źródło dochodów i możliwość rozwoju kariery zawodowej.

 

Ile zarabia instruktor fitness?

Nie da się ukryć, że dodatkową zaletą z wybrania tej ścieżki zawodowej mogą być także zarobki. Kto nie chciałby realizować własnej pasji i przy okazji dobrze na tym zarobić? Taką możliwość daje praca jako instruktor fitness.

No dobrze – to ile dokładnie zarabia trener fitnessu?

To zależy. Sprzyjającym faktem jest to, że zdrowy tryb życia staje się współcześnie coraz bardziej modny. Wiele osób podejmuje aktywność fizyczną, aby uchronić się przed otaczającą nas przetworzoną żywnością, chemią, fast foodami i innymi pokusami… I to zupełnie zrozumiałe. Chcemy wyglądać i czuć się dobrze. Dlatego szukamy pomocy u specjalistów, którzy zapewnią nam właściwą dawkę ruchu i przypilnują dobrej techniki wykonywania ćwiczeń.

Ten stale rosnący trend jest dobrym prognostykiem dla instruktorów fitness, którzy mogą zarabiać tym więcej, im więcej osób „obsłużą”.

 

Ile zarabia trener fitness – dodatkowe możliwości

Dodatkowym atutem jest możliwość prowadzenia zajęć ruchowych online i stale rosnące zapotrzebowanie na tego typu treningi. Dzięki aktualnie dostępnym narzędziom osoby chcące ćwiczyć nie muszą ograniczać się do szukania instruktorów tylko w swoim najbliższym otoczeniu. Nie muszą też uczestniczyć w zajęciach w klubie fitness. Mogą współpracować z trenerem, którego praca im się podoba, bo na przykład obserwują go na Instagramie. Nie ważne, że mieszka on w drugim końcu Polski czy nawet w innym kraju. Jeśli jest otwarty na współpracę online, to z łatwością można ją podjąć i realizować treningi przez Internet i kamerkę.

Taka forma treningów może odbywać się zarówno indywidualnie, jak i online – jednocześnie dla wielu osób (np. poprzez wideokonferencje).

Dla osoby ćwiczącej jest to dobra opcja, bo zapewnia komfort i możliwość aktywności we własnej domowej przestrzeni. Natomiast dla instruktora jest to doskonały sposób na zwiększenie zarobków i dorobienie do zysków pochodzących z zajęć na sali.

jak wygląda praca instruktora fitness - dwie młode dziewczyny rozciągające się na macie

Niektórzy instruktorzy tworzą nawet dedykowane wyzwania, w których jednocześnie może wziąć udział naprawdę wiele osób. Polega to zazwyczaj na jednorazowej opłacie początkowej od każdej zainteresowanej osoby, a następnie dodaniu do zamkniętej grupy, na której odbywają się „grupowe” zajęcia online. Instruktor siłowni może udostępniać także materiały wideo lub inne narzędzia, które przydają się uczestnikom.

Kolejnym sposobem na zwiększenie zarobków jako instruktor fitness są internetowe kursy fitnessu. W tym przypadku trener fitness wykonuje pracę tylko raz, podczas nagrywania materiałów, a później poprzez działania marketingowe zachęca osoby zainteresowane do wykupienia dostępu. Jest to forma zdobycia dodatkowego dochodu, który może stale wpływać na konto instruktora fitness, bez konieczności wykonywania dodatkowej „pracy fizycznej”.

Jak widzisz, zarobki instruktora fitness w dużej mierze zależą od jego zaangażowania, pomysłowości i chęci do działania. Jeśli dobrze zaplanujesz własną pracę i świadomie wybierzesz źródła swojego dochodu, jako instruktor lub instruktorka fitnessu możesz liczyć na naprawdę dobre zarobki. Wszystko zależy od Ciebie.

 

Instruktor fitness – jak zacząć?

Teraz kiedy już wiesz, jak wygląda praca instruktora fitness, zastanówmy się, co zrobić, aby uzyskać zatrudnienie. Aby zostać instruktorem fitness, należy przede wszystkim zdobyć wiedzę i doświadczenie z zakresu ogólnie pojętego zdrowego stylu życia. Ważna jest również sprawność fizyczna. Jeśli myślisz o zawodzie instruktora lub instruktorki fitness, to nie powinieneś mieć kłopotu z wykonywaniem ćwiczeń, wyczuciem rytmu oraz umieć rozpoznać i skorygować ewentualne błędy w technice.

Dobrym pierwszym krokiem w kierunku pracy jako instruktor fitnessu jest profesjonalny kurs instruktora fitness. Na takim szkoleniu powinieneś posiąść niezbędną wiedzę oraz praktyczne umiejętności, które przydają Ci się podczas własnych zajęć.

W ofercie Akademii Szkolenia Trenerów znajdziesz oczywiście kurs instruktora fitness.

 

Jak zostać instruktorem fitnessu – wybór właściwego kursu

Aby wybrać odpowiedni kurs na instruktora fitness, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Zależy Ci przecież na szkoleniu, które da Ci potrzebną wiedzę i konkretne umiejętności, prawda? Na rynku znajdziesz aktualnie wiele ofert, dlatego podpowiadamy, jakie kryteria warto przemyśleć, aby wybrać kurs, który nie zawiedzie Twoich oczekiwań.

 • Renoma: upewnij się, że organizacja szkoleniowa jest legalna i ma doświadczenie w branży, a klienci pozytywnie oceniają udział w kursach.
 • Wykładowcy: powinni być wykształceni i posiadać sportowe osiągnięcia, którymi mogą się pochwalić.
 • Program szkolenia: upewnij się, że program kursu odpowiada twoim oczekiwaniom i zawiera wszystkie informacje i umiejętności, które chcesz uzyskać.
 • Certyfikat: po ukończeniu kursu powinieneś dostać imienny certyfikat potwierdzający nabytą wiedzę i Twoje uprawnienia instruktora fitness.

 

Pamiętaj, że to Twoje potrzeby są najważniejsze. Wybierając kurs na instruktora fitnessu, upewnij się, że forma realizacji będzie dla Ciebie wygodna (stacjonarnie lub online), a oczekiwane umiejętności zawierają się w programie szkoleniowym.

jak wygląda praca instruktora fitness - blondynka na siłowni stoi tyłem i trzyma hantle

 

Kurs trener fitness w Akademii Szkolenia Trenerów

W Akademii Szkolenia Trenerów rozumiemy, że w różnym czasie i na różnym poziomie zaawansowania możesz mieć różne potrzeby. Właśnie dlatego oferujemy Ci:

Profesjonalny kurs na instruktora fitness, który będzie doskonały jako początek drogi w kierunku zawodu instruktora lub instruktorki fitnessu i umożliwi Ci prowadzenie zajęć fitness.

Dedykowane szkolenia fitness ukierunkowane na: trampoliny, trening nóg i pośladków, power pump, fitness step, total body conditioning, aqua aerobic i fitball.

Śmiało kliknij nazwy kursu lub szkoleń, które Cię interesują i poznaj szczegóły.

Pamiętaj, że decydując się na edukację z Akademią Szkolenia Trenerów, robisz milowy krok w stronę własnych zajęć fitness oraz satysfakcji osobistej i zawodowej. Jesteśmy certyfikowaną organizacją działającą na rynku sportowym od wielu lat, a nasi wykładowcy są doświadczeni i doceniani w swoich dziedzinach. Możesz więc mieć pewność, że wiedza, którą otrzymasz na kursach, jest sprawdzona i realnie przyda Ci się w codziennej pracy.

Stawiamy na praktykę, a nie wyświechtane regułki z Internetu. Chcemy nauczyć Cię konkretnych umiejętności i pokazać, że zawód instruktora fitnessu może być naprawdę pasjonujący!

Kurs trenera fitnessu kończysz oczywiście egzaminem, podczas którego weryfikujemy Twoją wiedzę. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymujesz następujące dokumenty:

 • legitymacja instruktora fitness – książeczkowa,
 • legitymacja plastikowa (ID) w wersji polskiej i angielskiej,
 • certyfikat w języku angielskim.

 

Kurs instruktora siłowni w AST – korzyści

Natomiast po odbyciu naszych jednodniowych szkoleń dedykowanych różnym kierunkom fitnessu, dostajesz od nas dwa certyfikaty potwierdzające Twoje umiejętności – w wersji polskiej i angielskiej. Są one ważne na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak widzisz, kurs instruktor siłowni w Akademii Szkolenia Trenerów otwiera przed Tobą mnóstwo nowych możliwości. Masz je na wyciągnięcie ręki. Teraz wystarczy tylko podjąć decyzję i ruszyć w kierunku marzeń. Odważysz się?

Co ważne, oferujemy również szerokie dofinansowania, dzięki którym możesz uzyskać dopłatę lub całkowitą refundację kosztów kursu, lub szkolenia na instruktora fitness. Chętnie udzielimy Ci więcej informacji i sprawdzimy, czy możesz skorzystać z którejś z dostępnych opcji.

Zapraszamy do kontaktu i widzimy się na sali!

E-mail:
sekretariat@ast.edu.pl
astsekretariat@gmail.com

Telefony:
+48 883 135 506  |  +48 883 303 702  |  +48 882 899 300