Odpowiednio dobrana forma aktywności fizycznej może być zbawieniem dla naszego samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia. Tym bardziej, że ciało zmienia się pod wpływem różnych czynników, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W artykule dowiesz się, jak ćwiczyć, gdy masz 20, 30, 40+ lat i czy warto dobierać trening do wieku.
GDY MASZ 20 LAT
W tym wieku powinno się maksymalnie wykorzystać potencjał na budowanie sprawności fizycznej. Dlaczego? Gdy masz 20 lat, twoje ciało bardzo szybko się regeneruje, a potencjał rozbudowy mięśni osiąga w tym wieku swoje maksimum. Jednak paradoksalnie łatwo się przetrenować, dlatego nie przesadzaj z intensywnością ćwiczeń. Bardzo ważnym czynnikiem pomagającym w budowaniu dobrych nawyków jest sen. Bez wystarczającej ilości organizm, mimo rozsądnej dawki aktywności fizycznej, nie zregeneruje się. W tym wieku warto poświęcić uwagę na każdy rodzaj treningu. Postaw na trening cardio, trening siłowy, ale ćwicz też gibkość.
TRENING ODPOWIEDNI DLA 30-LATKA
Jak ćwiczyć, gdy masz 30 lat? To czas na spróbowanie czegoś nowego! Jeśli wcześniej przywykłeś do określonej formy treningu, warto sprawdzić swoją kondycję czy poszczególne partie mięśni na innych rodzajach zajęć. W tym wieku możesz wypracować sobie doskonałą formę, dzięki intensywnemu treningowi. Trening cardio sprawdzi się tutaj idealnie, poza tym należy pamiętać o stretchingu. Jeśli tylko będziesz pamiętać o regularnych treningach i odpowiedniej diecie, możesz czuć się w jeszcze lepszej formie niż dekadę wcześniej.
JAK ĆWICZYĆ, GDY MASZ 40+ LAT?
Dojrzały wiek nie wymaga tak wielu wyrzeczeń, jak się powszechnie sądzi. Metabolizm zwalnia, a siła może słabnąć, ale jeśli tylko jesteś w stanie wykonywać ćwiczenia siłowe czy biegać na bieżni, rowerku – śmiało korzystaj z takiego właśnie treningu. Dobrym rozwiązaniem będzie również joga. Osoby w dojrzałym wieku mogą skorzystać także z oferty zajęć pod okiem doświadczonego trenera, który zwracając uwagę na ograniczenia zdrowotne wskaże odpowiednie formy ćwiczeń. Warty podkreślenia jest fakt, że nie powinno się odrzucać w ogóle aktywności fizycznej. Nawet proste ćwiczenia w domu czy regularne spacery zapewniają zdrowy zastrzyk energii i porcję zdrowia.
Bez względu na wiek, nasze ciało zasługuje na porządną i rozsądną dawkę aktywności fizycznej. Najważniejsze to obserwować siebie i stawiać sobie wysoko poprzeczkę, ale też dawać sobie przestrzeń na odpoczynek i regenerację.