Trening wytrzymałościowy jest popularną formą treningu, który pozwala na szybkie spalanie tłuszczu i ekspresową poprawę kondycji fizycznej. Czy naprawdę tak funkcjonalny jest trening wytrzymałościowy i jak właściwie wpływa na organizm? Jak często powinniśmy go wykonywać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule.

CZYM JEST TRENING CARDIO?

Trening wytrzymałościowy jest formą aktywności fizycznej pozwalającej na przyspieszenie tempa przemiany materii i poprawę wydolności tlenowej organizmu. Efektywny trening cardio jest zazwyczaj krótki i intensywny, a jego plan zakłada utrzymywanie tętna na tym samym poziomie przez cały trening. Dobrze dobrany plan treningowy uwzględnia oczywiście trening cardio, w tym kondycję fizyczną, wiek i wszelkie przeciwwskazania. Zazwyczaj początkujący zaczynający przygodę z treningiem cardio używają do tego rowerka lub bieżni ze stałym tempem, ale mogą to być także szybkie spacery czy pływanie. Trening taki zazwyczaj przybiera formę interwałów. Oprócz wspomnianych rowerka czy bieżni, trening wytrzymałościowy obejmuje również taniec, skakanie na skakance, ćwiczenia na stepie czy orbitreku.

dziewczyna, która biegnie, cardio, trening cardio, co to jest trening cardio

ZALETY TRENINGU WYTRZYMAŁOŚCIOWEGO

Przede wszystkim? Zdrowotne! Dzięki krótkiej intensywności ćwiczysz swoje serce, które pompuje jeszcze więcej krwi podczas treningu. To z kolei przekłada się na doskonałe funkcjonowanie układu krążenia i reszty narządów w twoim ciele. Lepiej pracują płuca, mózg. Trening cardio jest naturalną szczepionką w zapobieganiu późniejszych chorób układu krążenia. A jak trening cardio wpływa na organizm zewnętrznie? Spala nadmiar zalegającej tkanki tłuszczowej, czego efektem są wymodelowane praktycznie wszystkie partie ciała. Od ud, pośladków, po mięśnie brzucha, całego korpusu i ramion.

ODPOWIEDNIA INTENSYWNOŚĆ TRENINGU CARDIO

Jak często trening powinien być wykonywany? Praktycznie codziennie, jednak z uwzględnieniem przeciwwskazań. Jeśli nie masz na koncie chorób serca tj. nadciśnienie tętnicze czy chorób układu krążenia spokojnie możesz włączyć do treningu bardziej intensywne ćwiczenia. W przeciwnym wypadku prawdopodobnie jesteś wykluczony z możliwości wykonywania takiego treningu. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z odpowiednimi osobami, takie jak lekarz czy trener personalny, które udzielą ci odpowiednich wskazówek dotyczących konkretnie twojego przypadku.

Jeśli zdecydujesz się na trening cardio warto skorzystać ze wzoru na tętno maksymalne podczas treningu: V max = 220 – twój wiek. Ważne jest, aby organizm nie był przeciążony, dlatego, że trening będzie miał odwrotny efekt od zamierzonego – zamiast spalać tkankę tłuszczową i poprawiać wydolność będzie gromadził tę tkankę i nie będzie odpowiedniej regulacji układu hormonalnego.

ludzie biegnący w lesie, cardio, trening cardio, co to jest trening cardio

Zdecydowany na trening cardio? Jeśli postąpisz według wskazówek, taki trening może przynieść wiele korzyści i zachować dobrą formę na długo. Ważne są oczywiście także dobrze skomponowana dieta i odpowiednie nawodnienie. Do dzieła!