Joga, dzięki swojej różnorodności zyskała wielu zwolenników. Może być praktykowana przez każdego, bez względu na wiek czy poziom wytrenowania. Dla początkującego jogina tak naprawdę wystarczy niewiele, żeby zacząć praktykę jogi. W poniższym zestawieniu znajdziesz niezbędne wskazówki do rozpoczęcia przygody z tą oryginalną formą wysiłku (nie tylko) fizycznego.

PRAKTYKA JOGI? ZACZNIJ NA SPOKOJNIE!

Na początku wystarczy znajomość kilku podstawowych asan, czyli pozycji w jodze. Najlepszą metodą na rozpoczęcie jest wejście na matę i skupienie się na asanach relaksacyjnych czy rozciągających, które są łatwe technicznie do wykonania. Nie wymagają także sprawności czy siły, raczej cierpliwości i obserwacji swojego ciała. Poza  tym, na początek poświęć na praktykę jogi kilkanaście minut dziennie. Tyle w zupełności wystarczy, żeby zaobserwować, jak ciało zareaguje na nową aktywność. Bardzo ważne jest nastawienie. Dzięki temu zyskasz odprężenie oraz wstęp do dalszej praktyki.

dziewczyna ćwicząca jogę, asana, joga

WYBIERZ SWÓJ ULUBIONY RODZAJ JOGI

Joga swoją różnorodnością zapewnia wybór każdemu początkującemu joginowi. Od rozciągająco-relaksacyjnej jogi w stylu yin, przez średniozaawansowaną w postaci ,,powitania słońca’’, do energetycznej vinyasa jogi. Praktyka jogi może być treningiem samym w sobie, ale także dodatkiem do treningu, czyli pozwalającym się rozciągnąć, zrelaksować czy rozgrzać. Ważne jest, aby do niczego się nie zmuszać. Jeśli preferujesz spokojniejsze formy aktywności nie zapisuj się na zajęcia jogi, na których dominują skomplikowane asany. Ta zasada szczególnie dotyczy początkujących joginów.

DOMOWA PRAKTYKA JOGI – CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA POCZĄTEK?

Kluczem do rozpoczęcia praktyki są wygodny strój, mata i pozytywne nastawienie. Nie będzie ci potrzebny specjalny sprzęt. Nie będziesz nawet potrzebować odpowiedniego obuwia, bo praktykę jogi, kończy i zaczyna się na macie bez butów. To, na czym koniecznie powinieneś skupić uwagę jest dokładność wykonywania poszczególnych asan. W jodze liczy się precyzja połączona z oddychaniem. Każdy poprawnie wykonany ruch z wydechem lub wdechem tworzą idealny wstęp do dalszej, bardziej zaawansowanej praktyki jogi.

PODEJDŹ DO PRAKTYKI JOGI PROFESJONALNIE – ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA

Kiedy już przełamiesz pierwsze lody z praktyką jogi w domu, warto poszukać instruktora realizującego zajęcia indywidualne lub grupowe. Czasami, szczególnie na początku, niektóre asany mogą przysparzać wątpliwości, czy na pewno wykonujesz je poprawnie. Instruktor skoryguje błędy i na pewno nakieruje na dalszą praktykę zgodną z twoimi preferencjami i ograniczeniami.

dziewczyny na zajęciach jogi, maty, joga, aktywność fizyczna

Praktyka jogi daje mnóstwo korzyści, którymi są nie tylko poprawa gibkości i zdrowia, ale także wprowadzanie do codziennej aktywności fizycznej różnorodności. Dzięki jodze poznajemy ograniczenia naszego ciała i możemy te bariery przekraczać. Wystarczy na początku tylko trochę wysiłku i cierpliwości, a praktyka jogi z czasem będzie dawać coraz większą satysfakcję.