Poszukiwanie dobrego trenera siłowni to inwestycja w swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Po czym poznać dobrego trenera personalnego? Aby uniknąć rozczarowania i znaleźć trenera personalnego, który pomoże Ci osiągnąć wyznaczone cele, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które mogą być kluczowe w kontekście dalszej współpracy. Jakie to czynniki? Jakie są cechy dobrego trenera? O tym w dzisiejszym artykule.

Czytaj do końca i sprawdź, jak wybrać trenera, aby mieć pewność, że powierzysz swoją sylwetkę i zdrowie w dobre ręce. Ten materiał przyda się również osobom chcącym pracować zawodowo jako trener personalny – dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak zdobyć kompetencje trenera personalnego, który wzbudza zaufanie w podopiecznych.

Zaczynamy!

Spis treści:

Opis trenera personalnego, czyli: czym zajmuje się dobry trener personalny
Po czym poznać dobrego trenera personalnego?
Jaki trener personalny powinien być – dodatkowy opis trenera
Jak zostać trenerem personalnym
Kurs trenera personalnego w Akademii Szkolenia Trenerów

 

Opis trenera personalnego, czyli: czym zajmuje się dobry trener personalny

Trener personalny to osoba, której pasją jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna. Dzięki szerokiej wiedzy z anatomii człowieka i żywienia jest w stanie realizować swoje cele sylwetkowe, a także wspierać inne osoby w dążeniu do ich własnych wymarzonych efektów. Profesjonalny trener personalny potrafi indywidualnie dopasować plan treningowy do potrzeb swoich klientów i czuwa nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń. Dzięki temu ryzyko niechcianych urazów czy kontuzji jest zdecydowanie mniejsze, a osoba ćwicząca ma pewność, że włożony trud przyniesie efekty.

po czym poznać dobrego trenera personalnego - wykładowca tłumaczy coś uczestnikom kursu

Jak rozpoznać kompetencje trenera personalnego? Przede wszystkim: podczas treningu trener personalny ma w pełni poświęcać Ci swoją uwagę. W ten sposób jest w stanie korygować Twoje błędy w technice wykonywania ćwiczeń i na bieżąco motywować Cię do pracy, kiedy masz wrażenie, że więcej nie dasz rady.

Trener personalny może pracować na siłowni, w klubach fitness, a także online. To od niego zależy, jaka forma pracy będzie dla niego wygodna i najbardziej opłacalna.

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie treningi online zyskały dużą popularność. Jest to w pewnym sensie pozostałość po pandemii, kiedy to nie mogliśmy fizycznie uczestniczyć w treningach stacjonarnych na siłowni. Wiele usług przeniosło się wtedy do internetu – treningi personalne także. Trenerzy oferowali udział w zajęciach online, najczęściej przez kamerkę lub z wykorzystaniem gotowych, nagranych wcześniej kursów treningowych.

Ta forma cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem i nadal wiele osób korzysta z niej chętniej niż z treningu na siłowni. Pozwala bowiem na komfortowe ćwiczenia we własnym domu – bez stresu, że ktoś będzie na nas patrzył i oceniał.

Wprowadzenie do oferty treningów online może być więc dobrym uzupełnieniem harmonogramu trenera personalnego.

 

Po czym poznać dobrego trenera personalnego?

Czy trener posiada wykształcenie i certyfikaty potwierdzające jego kompetencje?
Jakie ma doświadczenie w pracy z osobami o podobnych potrzebach i problemach do Twoich?
Czy posiada on pozytywne recenzje i referencje od swoich byłych klientów?

To tylko niektóre z pytań, które pomogą Ci znaleźć dobrego trenera. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę i jak szukać trenera personalnego, aby mieć pewność, że będzie on kompetentny i doprowadzi Cię do wymarzonych efektów?

dobry trener personalny pokazuje podopiecznemu jak wykonywać deskę

Poniżej przedstawiamy 5 kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze dobrego trenera. Koniecznie zwróć na nie uwagę, jeśli planujesz w niedalekiej przyszłości skorzystać z usług trenera.

Doświadczenie i wykształcenie w dziedzinie treningu osobistego – dobry trener personalny powinien mieć solidne doświadczenie w pracy z różnymi typami klientów i być dobrze wykształcony w dziedzinie treningu osobistego. Studia kierunkowe lub profesjonalne kursy potwierdzają kompetencje trenera personalnego. To podstawowa kwestia i zdecydowanie warto właśnie o nią zapytać w pierwszej kolejności naszego kandydata na trenera personalnego.

Posiadanie certyfikatów i licencji potwierdzających umiejętności – aby znaleźć dobrego trenera powinniśmy dodatkowo zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty i licencje, które potwierdzają jego umiejętności i wiedzę w dziedzinie treningu personalnego. Można to sprawdzić na przykład na stronie internetowej organizacji szkoleniowej, która przyznała dane dokumenty.

Umiejętność dostosowania planu treningowego do indywidualnych potrzeb i celów klienta – przy wyborze dobrego trenera ważna jest także jego umiejętność tworzenia indywidualnych planów treningowych, które są dopasowane do potrzeb i celów klientów. Takie plany powinny uwzględniać wiek, poziom kondycji fizycznej, zdrowie i preferencje podopiecznych dotyczące celów, które chcą osiągnąć.

Dbałość o bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń – trener powinien zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swojego klienta podczas wykonywania ćwiczeń. Powinien sprawdzać, czy podopieczny wykonuje ćwiczenia poprawnie i kontrolować jego postawę oraz technikę wykonania. Dzięki temu jest w stanie zminimalizować ryzyko kontuzji i niechcianych urazów, a także zapewnić klientowi większe prawdopodobieństwo osiągnięcia wymarzonych celów sylwetkowych.

Motywowanie klienta do pracy – pozytywne i motywacyjne podejście do pracy z klientem jest bardzo ważne dla jego samopoczucia na treningu. Trener powinien umieć stworzyć przyjazną atmosferę, w której podopieczny dobrze się czuje, a wykonywane ćwiczenia dają mu satysfakcję. Relacja powinna być koleżeńska i oparta na zaufaniu. To kryterium zdecydowanie pomoże Ci znaleźć dobrego trenera.

po czym poznać dobrego trenera personalnego - mężczyzna robi przysiad z hantlem

Jaki trener personalny powinien być – dodatkowy opis trenera

W przypadku trenera personalnego bardzo ważne są również umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. W końcu jest to praca, która polega głównie na kontaktach z innymi. Umiejętność rozmowy, a także słuchania potrzeb klienta jest kluczowa dla wzajemnego zrozumienia i skutecznej realizacji ustalonego planu treningowego. Przy wyborze trenera warto zwrócić uwagę na te kwestie – łatwo zdiagnozujesz, czy „nadajecie na tych samych falach” już podczas pierwszej konsultacji.

Dobry trener personalny powinien być także otwarty na zadawanie pytań od klienta oraz umieć udzielić rzeczowych odpowiedzi. Klient może zapytać, dlaczego jego cele treningowe pomoże zrealizować takie ćwiczenie, a nie inne. Na jakie partie działa dane ćwiczenie. Dlaczego dany ruch wywołuje u niego ból lub dyskomfort i jak go zmienić, aby przynosił oczekiwane efekty. Trener personalny powinien być przygotowany na przeróżne pytania związane z treningiem i odżywianiem, a dobry trener personalny powinien w każdej chwili profesjonalnie na nie odpowiedzieć.

Jaki trener personalny będzie dobrym wyborem?

Jak widzisz, znaleźć dobrego trenera wcale nie jest tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. Kryteriów dobrego trenera jest całkiem sporo i wszystkie są bardzo ważne. Nie chcesz przecież powierzyć swojego zdrowia i sylwetki w ręce kogoś niekompetentnego, prawda?

Dobrym krokiem może być więc także zorientowanie się wśród znajomych, czy nie znają jakiegoś trenera personalnego wartego polecenia. Takie sugestie mogą bardzo ułatwić znalezienie dobrego trenera. W aktualnych czasach coraz więcej osób dba o swoją sylwetkę i zdrowie, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś z kręgu Twoich znajomych (lub znajomych znajomych) już korzystał z usług treningowych i pomoże Ci w wyborze dobrego trenera. Warto poznać takie opinie.

Być może dowiesz się, z którym trenerem warto spotkać się na pierwszą konsultację, a z którym… niekoniecznie. W obu przypadkach jest to bardzo cenna informacja dla Ciebie. Z pewnością pomoże Ci znaleźć dobrego trenera.

młody mężczyzna podnosi hantla jedną ręką - opis trenera personalnego

Jak zostać trenerem personalnym?

Jeśli charakterystyka pracy trenera personalnego interesuje Cię z tej drugiej strony i sam chcesz pomagać innym ludziom w realizacji ich celów sylwetkowych, to zobacz podstawowe informacje o tym, jak rozpocząć pracę jako trener personalny. Ta ścieżka kariery jest jedną z najpopularniejszych w branży fitness i zdrowia.

Aby myśleć o zawodzie trenera personalnego, przede wszystkim musisz… to lubić. Aktywność fizyczna nie powinna być dla Ciebie przykrym obowiązkiem, a dobrym nawykiem i przyjemnością. Najlepiej, gdy będziesz sobą reprezentować zdrową sylwetkę i dobrą kondycję fizyczną – dzięki temu wzbudzisz zaufanie w podopiecznych i dasz im motywację do pracy nad swoją sprawnością.

Musisz też wiedzieć, jak wygląda trening personalny i jakie są główne zadania trenera personalnego.

Dodatkowo jest Ci potrzebna oczywiście wiedza z zakresu zdrowego odżywiania, anatomii i fizjologii człowieka, planowania treningu itd. Możesz ją nabyć poprzez samodzielny rozwój, ale niezastąpionym wsparciem będą też studia kierunkowe lub profesjonalne kursy na trenera personalnego.

Odpowiednie certyfikaty pomogą Ci też zdobyć pracę na siłowni lub w studiach fitness. W ten sposób szybko potwierdzisz swoją wiedzę i umiejętności, dzięki czemu z większym prawdopodobieństwem otrzymasz wymarzone stanowisko instruktora siłowni.

 

Kurs trenera personalnego w Akademii Szkolenia Trenerów

W Akademii Szkolenia Trenerów oferujemy oczywiście profesjonalne kursy na trenera personalnego. Są one przeznaczone dla osób, które chcą poznać podstawy pracy jako trener personalny, a także dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności, uzupełnić wiedzę i/lub zdobyć nowe kompetencje trenera personalnego.

Oferujemy także szerokie kursy na trenera personalnego PRO, które obejmują pakiety różnych kursów związanych z branżą treningową. Wszystko zależy od miejsca, w którym aktualnie jesteś i celu, który chcesz osiągnąć poprzez uczestnictwo w kursach. Sprawdź dostępna ofertę i sam zdecyduj, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza.

Tymczasem zaznaczymy, że wszystkie nasze kursy skupione są głównie na praktyce. To aż 75% czasu trwania kursu. Dlaczego?

Bo wiemy, że wiedzę teoretyczną łatwo znaleźć w książkach lub Internecie. Podczas kursu przedstawiamy Ci te niezbędne i kluczowe informacje teoretyczne, a pozostałą część czasu poświęcamy na szlifowanie umiejętności praktycznych. Jesteśmy przekonani, że takie podejście da Ci najlepsze efekty w późniejszej pracy z podopiecznymi. W końcu… na co nam wiedza o poprawnym ruchu w danym ćwiczeniu, skoro nie będziemy umieć go wykonać w praktyce?

Na kursach w naszej Akademii zdobędziesz doświadczenie praktyczne, pracując pod opieką wykwalifikowanych i doświadczonych trenerów personalnych. Nauczysz się, jak prowadzić treningi, pilnować techniki ćwiczeń i korygować ewentualne błędy, a także jak motywować swoich klientów do pracy.

Po ukończeniu kursu na trenera personalnego w Akademii Szkolenia Trenerów, otrzymasz certyfikat potwierdzający Twoje kwalifikacje – w wersji polskiej i angielskiej. Certyfikat ten jest uznawany na terenie całej Unii Europejskiej i daje Ci wiele możliwości rozwoju z branży fitness.

Zainteresowany?

Sprawdź szczegóły kursu na trenera personalnego lub pakietów trenera personalnego PRO, zapisz się i… widzimy się na siłowni!