Pompki są niewątpliwie jednym z najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych. Wykonują je zarówno mężczyźni, jak i kobiety, doceniając ich nieporównany wpływ na rozbudowę mięśni klatki piersiowej, ramion i pleców oraz cały szereg innych zalet. O tym, jak powinno wyglądać prawidłowe i, co za tym idzie, bezpieczne robienie pompek przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

JAK ĆWICZYĆ POMPKI?

Jak wygląda pozycja do robienia pompek i samo wykonanie tego ćwiczenia, teoretycznie każdy wie. Ważnych jest jednak kilka szczegółów, o których musimy pamiętać, aby pompka skutecznie rozwinęła odpowiednie mięśnie, nie obciążając przy tym niepotrzebnie naszych stawów.

Przede wszystkim – stawiaj dłonie na wysokości klatki piersiowej, nie barków. Dzięki temu efektywnie rozwiniesz mięśnie klatki piersiowej, nie narażając się przy tym na przykrą kontuzję stawów barkowych. Napnij mocno mięśnie brzucha, ud i pośladków oraz nie wyginaj odcinka lędźwiowego! Pamiętaj również, że robienie pompek to nie tylko faza wyprostu rąk, ale także moment schodzenia do podłogi, który jest bardzo ważny – wykonuj go powoli, starając się w pełni kontrolować ten ruch.

trener personalny tłumaczący dziewczynie robienie pompek

PO CO WŁAŚCIWIE ROBIĆ POMPKI – KORZYŚCI WIZUALNE

Nie da się ukryć, że pompki świetnie kształtują nasze ciało. Nie tylko zarysowują mięśnie jego górnej partii, ale wpływają korzystnie również na brzuch, dolny odcinek pleców i nogi. W zależności od tego, na którym mięśniu chcesz się skupić, możesz wprowadzać do tego ćwiczenia modyfikacje, pozwalające jeszcze bardziej go rozwinąć.

Irytujące pelikany w okolicy tricepsów? Postaw na wąskie pompki. Zwiększenie mięśni piersiowych? Rób szerokie! Ochota na mocniejszy brzuch? Pompki spidermana! Wybierz swój cel i zacznij robić pompki, których akurat potrzebujesz.

ROBIENIE POMPEK TO ZDROWIE!

Wzmocnione mięśnie to jednocześnie zdrowsze ciało. Będąc w dobrej kondycji fizycznej, mamy więcej siły do walki z zarazkami i więcej energii do życia. Robienie pompek doskonale poprawia stan mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie pionowej postawy, dzięki czemu stopniowo zapominamy o jakimkolwiek bólu pleców. Co jeszcze, sam fakt wykonania określonej ilości powtórzeń tego ćwiczenia wzmacnia nas psychicznie i wywołuje przyjemny stan samozadowolenia – a przecież bardzo go lubimy, prawda?

dziewczyny robiące pompki, robienie pompek na siłowni

Pompki mają w sobie ogromny potencjał, chyba nikt nie zaprzeczy. Duża liczba ich możliwych modyfikacji sprawia, że są uniwersalnym ćwiczeniem i dobrą odpowiedzią na każdy cel treningowy. Możemy postawić na wykonywanie określonej liczby pompek każdego dnia, połączyć je z inną aktywnością lub wykorzystać w trakcie rozgrzewki. Tylko od nas zależy, kiedy i gdzie będziemy je wykonywać, na jaką technikę się zdecydujemy i na jakich efektach będziemy się skupiać. Definitywnie możemy jednak powiedzieć – warto.