Trening funkcjonalny to ostatnio dość modne sformułowanie w sportowym świecie. Trenerzy chętnie opowiadają swoim klientom o treningu funkcjonalnym i jego spektakularnym wpływie na komfort życia codziennego. Jednak czy rzeczywiście trening funkcjonalny ma tak wiele zalet? Czym właściwie jest i czym różni się od niego zwykły trening obwodowy? W jakim celu należy go wykonywać? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

TRENING FUNKCJONALNY, CZYLI JAKI?

Wiele osób kojarzy trening funkcjonalny z ćwiczeniami odwzorowującymi ruchy wykonywane w codziennym życiu. Tymczasem wcale nie chodzi o odwzorowywanie, a imitowanie – trening funkcjonalny ma wykorzystywać ćwiczenia, które imitują ruchy wykonywane przez nasze ciało podczas zwykłych czynności, a dodatkowo ma podnieść ich intensywność. Pracujemy w ten sposób nad fundamentalnymi wzorcami ruchowymi, poprawiając przy tym naszą mobilność, stabilizację oraz siłę mięśniową. W treningu funkcjonalnym uaktywniamy różne grupy mięśniowe i wzmacniamy je, dzięki czemu mogą sprawniej funkcjonować podczas codziennych czynności.

mężczyzna ćwiczący na bosu trening funkcjonalny

TRENING FUNKCJONALNY A TRENING OBWODOWY

Fakt, że wykonujemy kilka lub kilkanaście ćwiczeń następujących po sobie i kilkukrotnie powtarzamy taką serię nie stanowi podstawy do nazwania tego treningiem funkcjonalnym. Trening funkcjonalny angażuje całe ciało, nie izolując mięśni, rozwija mięśnie głębokie, bazuje na nieskrępowanych i wielopłaszczyznowych ruchach, a przy tym jest narzędziem do poprawy konkretnej funkcji naszego organizmu, nie celem samym w sobie. Z kolei trening obwodowy adaptuje organizm do budowy siły mięśniowej lub kształtuje specyficzną wytrzymałość siłową.

ZALETY TRENINGU FUNKCJONALNEGO

Funkcjonalny trening wzmacnia całe nasze ciało, ale nie powoduje przy tym widocznej rozbudowy masy mięśniowej. Doskonale przygotowuje nas do osiągnięcia rzeczywistego celu treningowego. Jakie są dodatkowe zalety treningu funkcjonalnego?

Tego rodzaju trening wspomaga nasze podstawowe wzorce ruchowe, poprawia naszą siłę, wydolność, przyspiesza metabolizm. Co więcej, koryguje wady postawy i dysproporcje mięśniowe. Wpływając na mięśnie głębokie, poprawia naszą stabilność oraz chroni przed przykrymi kontuzjami i bólami, o które niezwykle łatwo w świecie nastawionym na siedzący tryb życia.

mężczyzna trenujący kettlebell; zalety treningu funkcjonalnego

W treningu funkcjonalnym odnajdujemy wiele zalet. Regularnie wykonywany jest wspaniałym narzędziem do szybkiego osiągnięcia pożądanego efektu. Należy jednak pamiętać o prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń, ponieważ powtarzanie złych wzorców z dużą intensywnością (która jest cechą charakterystyczną treningu funkcjonalnego) może nie tylko nie przynieść rezultatu, a co gorsza – doprowadzić do przykrej kontuzji zamiast jej zapobiec.

Wykorzystaj potencjał treningu funkcjonalnego! Poznaj jego tajniki i możliwości. Przekonaj się na własnym doświadczeniu o różnicy, jaka dzieli trening funkcjonalny i trening obwodowy. Nie miej już wątpliwości! Zapisz się na nasze szkolenie!

Kliknij: Szkolenie Trening Funkcjonalny