Ta egzotyczna odmiana boksu wywodząca się z Tajlandii wielu z nas przysparza wątpliwości, czym właściwie jest i czy opiera się na podobnych zasadach jak klasyczny boks. Czy muay thai jest dla każdego? Od czego zacząć kierując się na zajęcia z tajskiego boksu? I w końcu co wybrać – tajski czy klasyczny boks? A może kickboxing?

CZYM JEST MUAY THAI?

Ten sport walki bazuje na walce w stójce. W muay thai nie walczy się w parterze. Dozwolone jest użycie łokci i kolan oraz stosowanie wszelkiego rodzaju kopnięć połączonych z wyskokami i podcięciami. Muay thai to sport typu full contact, czyli ciosy zadawane są z maksymalną siłą. Dopuszcza to także walkę w klinczu – zakładanie ramion za głowę i trzymanie za kark. Celem walki jest jak najszybszy nokaut przeciwnika, ale bez duszenia, rzutów, dźwigni, uderzeń głową czy we wrażliwe miejsca np. w krocze. Podczas walki zawodowej, startujący ma na sobie spodenki, rękawice, ochraniacz na zęby i opaski elastyczne na stopach. Inne zabezpieczenia dostępne są tylko w czasie treningów i sparingów.

zawodnicy trenujący muay thai, ring

MUAY THAI – JAK WYGLĄDA TRENING?

Tajski boks jest sportem, który może powodować wiele kontuzji, dlatego też bardzo ważna jest rozgrzewka. Zajmuje ona bardzo ważną część treningu, lecz nie tylko przez wzgląd na kontuzję. Tajski boks jest sportem walki, który wymaga od trenującego dobrej kondycji i sprawności. Następnie przechodzi się do ćwiczeń kondycyjnych, które z kolei rozpoczynają właściwy trening techniczny. Tak samo, jak było to w wypadku boksu czy kickboxingu, w tej części treningu niezwykle ważna jest dokładność i precyzja wyprowadzania lub blokowania ciosów. Na bardziej zaawansowanym etapie zawodnicy uczestniczą w walkach sparingowych, które pozwalają ćwiczyć poznane techniki w bardziej dynamicznym tempie. Trening kończy się serią ćwiczeń rozciągających.

DLA KOGO TAJSKI BOKS?

Tak samo, jak w wypadku innych sportów walki – dla każdego – pod warunkiem braku ograniczeń zdrowotnych. Muay thai jest najbardziej wymagającym sportem walki pod względem kondycyjnym, bo łączy w sobie elementy treningu aerobowego i siłowego. Ćwiczy nie tylko każdy mięsień w ciele, ale także wytrzymałość psychiczną. Dlatego początkujący w tym sporcie musi być przygotowany na duży wysiłek psychiczny i siłowy.

zawodnik muay thai na ringu,

Muay thai może być idealnym początkiem w sportach walki, dlatego że nie występują tutaj ograniczenia jak np. w boksie, który ogranicza się tylko do walki pięściami. Z tego powodu zmiana dyscypliny nie przysporzy problemów. Czy warto zatem trenować tajski boks? Zdecydowanie tak!

Jeśli natomiast już poznałeś tajniki tego sportu walki, a chciałbyś wyciągnąć jeszcze więcej korzyści, zajrzyj na naszą zakładkę i sam przekazuj praktyczną wiedzę i umiejętności Kurs Instruktora muay thai | AST.