Trening interwałowy święci triumfy na siłowniach, ale też w zaciszu domowym. Jego założenia obiecują szybką poprawę sylwetki i kondycji. Jest przez wielu uważany jako elastyczna forma treningu, którą można bez problemów wpleść w codzienny grafik zajęć. Czym jest trening interwałowy? Jak często wykonywać taki trening? Ze sprzętem czy bez? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

CO OZNACZA TRENING INTERWAŁOWY?

Trening interwałowy składa się z części o wysokiej i niskiej intensywności, które przeplatają się, pozwalając na dłuższą pracę podczas treningu. Dzięki temu wydłuża się cały trening, a my pracujemy dłużej, zwiększając efekty treningu. Nie ma zatem jednego, określonego zestawu ćwiczeń, które pozwolą wpasować się w ramy interwałów. Wszystko zależy od celu, jaki chcemy osiągnąć, kondycji i doświadczenia. Trening interwałowy jest całkowicie sprawą indywidualną.

Poza tym, ćwiczenia takie nie muszą kojarzyć się tylko i wyłącznie z bieganiem. Równie dobrze można jeździć na rowerze, ćwiczyć na orbitreku, skakać na skakance czy korzystać z battle ropes. Ważne, aby trening był intensywny. Można skorzystać także z różnych odmian interwałów, np.  z tabaty czy HIIT. Jak często wykonywać trening interwałowy? Nie częściej niż 2 razy w tygodniu, ze względu na duże obciążenie organizmu, a w rezultacie czas na regenerację.

biegnący mężczyzna

DLA KOGO INTERWAŁY?

Raczej nie dla osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z budowaniem kondycji i w ogóle z trenowaniem. Dlaczego? Do interwałów należy posiadać umiejętność trenowania podczas zmęczenia. U osób, które nie mają takiego doświadczenia może to się źle odbić na zdrowiu. Interwały także odradza się osobom o znacznej nadwadze, a także tym, które mają problemy z sercem czy układem krążenia. Trening interwałowy nie powinien być wykonywany na czczo.

TRENING INTERWAŁOWY – CO DAJE?

Wszystko zależy od tego, czy będziemy wykonywać go w poprawny sposób. Sam trening nie powinien przekraczać 30 minut, oczywiście powinien być poprzedzony rozgrzewką. Mniej intensywne części w treningu nie mogą być zupełnymi przerwami – powinno się czuć lekkie zmęczenie i przerwy powinny być aktywne.

kobiety podnoszące hantle

Dlatego trening interwałowy jest tak chwalony. Nawet po treningu spalane są kalorie i dzieje się to szybciej niż chociażby za sprawą godzinnej, spokojniejszej jazdy na rowerze. Jednak warte zapamiętania jest to, że trening takiego typu nie jest czymś niezbędnym w planie treningowym.

Efekty, jakich można się spodziewać po treningu interwałowym na pewno będą zadowalające, jeśli tylko będzie się przestrzegać najważniejszych wskazówek. Warty podkreślenia jest fakt, że jest to tylko ,,dodatek’’ do ćwiczeń i w żadnym wypadku nie powinien stanowić bazy treningowej.