Przeczytaj. Przecież ciągle zastanawiasz się nad tym, jak zostać trenerem personalnym, prawda? Nasz tekst albo utwierdzi cię w przekonaniu, że chcesz nim być, albo zupełnie wybije ci ten pomysł z głowy. Odważysz się sprawdzić? Wychodzimy z założenia, że są takie myśli, których po prostu musisz być pewny przed zatrudnieniem się w klubie jako trener personalny.

1. Chcę być trenerem personalnym (nastawienie)

Na samym początku zadaj sobie pytanie, czy naprawdę chcesz zostać trenerem personalnym. Zastanów się także, dlaczego. Praca z klientem wymaga odpowiednich umiejętności interpersonalnych – zadaniem dobrego trenera nie jest bierne liczenie powtórzeń, ale zbudowanie wyjątkowej relacji, dzięki której podopiecznemu dużo łatwiej osiągnąć wyznaczone rezultaty. Nie możesz bać się rozmowy, ponieważ właśnie na niej polega twój nowy zawód. Musisz być przygotowany na naprawdę różne sytuacje, bo ile ludzi, tyle charakterów i tym samym oczekiwań wobec ciebie. Czy jesteś na tyle silny, żeby podołać każdemu z nich?

Pieniądze a pasja. Nie da się ukryć, że profesjonalny, skuteczny i polecany trener personalny sporo zarabia. Uwierz jednak, że widać, kiedy trenerom chodzi wyłącznie o zysk. Klienci nie czują się komfortowo na takich treningach, przychodzą zazwyczaj tylko na kilka spotkań i kończą swoją przygodę z siłownią lub – ci zdeterminowani – szukają trenera bardziej zaangażowanego emocjonalnie, z którym praca będzie po prostu przyjemnością. Takim sposobem nie jesteś wcale polecany, nie masz nowych podopiecznych, a więc nie zarabiasz. Przede wszystkim postaw na ludzi. Daj im dokładnie takiego trenera personalnego, jakiego potrzebują – wtedy wszyscy na tym zyskacie.

kobieta robi ćwiczenia; jak zostać trenerem personalnym

2. Potrafię pracować z podopiecznymi (wiedza i doświadczenie)

Wyjaśnijmy sobie jedno – aby zostać dobrym trenerem personalnym, musisz naprawdę dużo wiedzieć: począwszy od anatomii, sposobów budowania treningów, odpowiedniego wykonywania ćwiczeń, przez trening medyczny, dietetykę i suplementację, na psychologii sportowej skończywszy. Oczywiście po drodze jest jeszcze cała masa innych ważnych kwestii. Nie sposób opanować tego wszystkiego w kilka dni – właśnie dlatego tak ważne jest, aby najpierw wejść do świata sportu, wgryźć się w niego i zrozumieć. Dopiero później, z szeroką wiedzą w głowie i bagażem doświadczeń na plecach, możesz zacząć myśleć o pracy jako trener personalny.

Tu nie ma miejsca na wątpliwości. Zawsze musisz mieć stuprocentową pewność, że proponowane przez ciebie ćwiczenie jest właściwe dla danej osoby. Nie sprawdzą się gotowce z książek lub innych miejsc – trener personalny cały czas myśli, obserwuje, przewiduje, zapobiega. Zapewnia klientom bezpieczeństwo i zdrowie. Jeżeli nie jesteś w stanie im tego zagwarantować, potrenuj jeszcze samodzielnie, sprawdź różne rozwiązania, doszkol się czy wymień poglądy z innymi specjalistami. Lepiej doświadczyć błędów na własnej skórze niż skazać na nie swoich podopiecznych, prawda? Im więcej czasu poświęcisz na ten etap, tym łatwiej będzie ci się odnaleźć w pracy, a klienci tym chętniej będą polecać cię jako naprawdę profesjonalnego trenera personalnego.

kobieta ćwiczy z trenerem personalnym; jak zostać trenerem personalnym

3. Wiem, że muszę się rozwijać (kurs trenera personalnego)

Według aktualnie obowiązującej ustawy o sporcie, zawód trenera personalnego jest zawodem wolnym, co oznacza, że nie potrzebujesz żadnych uprawnień do jego wykonywania. Teoretycznie nie musisz robić kursów i chodzić na szkolenia sportowe, praktycznie jednak, klub może zastanawiać się nad twoim zatrudnieniem, jeżeli nie przedstawisz żadnych certyfikatów, a przecież jesteś idealnym kandydatem – masz umiejętności interpersonalne, szeroką wiedzę i duże doświadczenie.

Dyplomy zawsze są dodatkowymi atutami. Czarno na białym potwierdzają twoje umiejętności, których już nikt nie może zakwestionować. Co więcej, świadczą o tym, że poważnie podchodzisz do swojej pracy, chcesz systematyzować nabytą wiedzę i chłonąć nową. Przedstawiając certyfikat, dowodzisz gotowości ciągłego rozwoju. Trener personalny przecież nie ma wolnego od nauki – to żmudna praca nad samym sobą, aby w każdej sytuacji umieć pomóc swoim podopiecznym.

kobieta na siłowni z trenerem personalnym; jak zostać trenerem personalnym

Jak widzisz, mimo że nie ma wymagań prawnych do zostania trenerem personalnym, wcale nie jest to łatwe zadanie. Każdego dnia musisz być przygotowany na nowe wyzwania. Przyjmujesz na siebie ogromną odpowiedzialność za zdrowie własnych klientów, czy jesteś gotowy ją znieść? Tylko wtedy, gdy odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, z czystym sumieniem możesz zaczynać pracę jako trener personalny i cieszyć się zawodem, który oprócz tego, że wiele wymaga, daje przecież niesamowitą satysfakcję i czystą frajdę!

Psst! Jesteś w trakcie szukania odpowiedniego kursu na trenera personalnego? Przeczytaj nasz wpis, jak wybrać ten właściwy i zajrzyj też do oferty, jeśli masz chwilkę. Zdradzę tylko, że inni już zajrzeli!

Zobacz koniecznie film i poznaj historię naszej kursantki!

Jak zostać trenerem personalnym?