Kusi czasami, żeby po wyczerpującym treningu odłożyć ćwiczenia rozciągające, prawda? Tymczasem naprawdę nie warto ulegać tej pokusie. Stretching potreningowy jest niesamowicie ważny dla ulastycznienia mięśni i ścięgien oraz zmniejszenia ryzyka późniejszych nieprzyjemnych skurczów. Należy również pamiętać o odpowiednim rozciągnięciu ciała jeszcze przed wysiłkiem fizycznym. Właśnie dzięki uwzględnieniu stretchingu w naszym planie treningowym, jesteśmy w stanie osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Dlaczego warto się rozciągać – o tym dzisiejszy wpis.

ZALETY STRETCHINGU – GIBKOŚĆ I ELASTYCZNOŚĆ

Ćwiczenia rozciągające wykonywane regularnie wpływają bardzo korzystnie na cały organizm. Przede wszystkim jednak powodują one zwiększenie długości włókien mięśniowych, a to z kolei sprawia, że mamy większą gibkość i większe zakresy ruchomości w stawach. Dodatkowo taki wzmocniony i uelastyczniony mięsień jest zdecydowanie silniejszy – zatem, wykonując regularne ćwiczenia rozciągające, możemy cieszyć się z treningu siłowego, bo wiemy, że jest dla nas bezpieczny.

Dlaczego warto się rozciągać, zalety stretchingu, ćwiczenia rozciągające, zalety rozciągania,

DLACZEGO WARTO SIĘ ROZCIĄGAĆ? BY ZAPOBIEC URAZOM

Zalety rozciągania przejawiają się również w mniejszej częstotliwości skurczów, które – powiedzmy sobie szczerze – naprawdę nie są przyjemne. Regularna redukcja napięcia mięśni skutecznie zapobiega również urazom. Dzięki wydłużeniu włókien mięśniowych do zużywania stawów dochodzi zdecydowanie wolniej niż w przypadku mięśni niepoddawanych stretchingowi. Ćwiczenia rozciągające chronią nas także przed zwyrodnieniami, które powstają właśnie z powodu spiętych mięśni.

SPOSÓB NA STRES? ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE!

To właśnie stres w dużej mierze odpowiada za napięcie w naszych mięśniach – aby sobie z nim poradzić, należy po prostu to napięcie rozładować. Z pomocą przychodzą tutaj ćwiczenia rozciągające. Podczas stretchingu odpręża się nie tylko nasze ciało, ale również umysł. Wykonując powolne ruchy i pilnując prawidłowego oddechu, automatycznie zapominamy o problemach dnia codziennego. Dodatkowo podczas tego procesu uwalniane są endorfiny, które poprawiają nasz nastrój oraz sprawiają, że zupełnie zapominamy o stresie.

Kiedy masz zły dzień, nic nie idzie po twojej myśli lub stresujesz się jakimś nadchodzącym wydarzeniem, wyciągnij matę i porozciągaj się trochę! Wystarczy kilka minut, a zobaczysz spektakularną różnicę w twoim samopoczuciu. Zalety stretchingu są naprawdę zaskakujące!

https://ast.edu.pl/wp-content/uploads/2019/06/zalety-rozciagania-1.jpg

ZALETY ROZCIĄGANIA – DOBRY SEN

Zrezygnuj w końcu z tabletek nasennych i spróbuj rozciągania! Nieocenionym efektem stretchingu jest spokojny, nieprzerwany sen. Kilka serii odprężających ćwiczeń wykonanych wieczorem pozwoli ci odnaleźć harmonię we własnym ciele, ustabilizować oddech i oczyścić umysł, co z kolei przełoży się na szybkie zaśnięcie oraz błogi sen, który da ci energię na cały kolejny dzień. Rozluźniając mięśnie, przygotowujesz je do odpoczynku, dzięki czemu dużo łatwiej jest ci zapaść w spokojny sen.

Mamy nadzieję, że po naszym artykule nie zastanawiasz się już, dlaczego warto się rozciągać. Zalety stretchingu można wyliczać i wyliczać! Regularnie wykonywane ćwiczenia rozciągające są dobre zarówno dla naszego ciała, jak i umysłu. Warto więc o nich pamiętać przed i po treningu, a także w ciągu dnia jako lekarstwo na stres czy problemy z zasypianiem. Zalety rozciągania zaskoczą każdego!

Jeśli natomiast chcesz podejść do stretchingu od bardziej profesjonalnej strony, poznać jego tajniki i maksymalnie wykorzystać jego potencjał – zapraszamy na nasze Szkolenie Stretching AST!