Brzuszki są niewątpliwie jednym z najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych. Jednak wraz z popularnością robienia brzuszków, powstało także dużo mitów związanych z techniką ich wykonywania czy korzyściami, jakie niosą dla sylwetki. Zatem jak robić brzuszki? Czy warto tylko robić brzuszki? Czy 6-pak to ostateczny szczyt możliwości dla mięśni brzucha? W artykule znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania.
JAK ROBIĆ BRZUSZKI?
Przede wszystkim nie pozwól na obciążanie kręgosłupa przez podnoszenie całego tułowia podczas ćwiczeń. Mięśnie brzucha nie pracują wtedy w pełnym zakresie. Nie rozluźniaj mięśni brzucha ani nie wstrzymuj oddechu. Podczas całego ćwiczenia utrzymaj napięcie mięśni brzucha, a dzięki równomiernemu oddechowi bardziej zaangażujesz korpus. Bardzo ważne jest także, abyś nie przyciągał łokci do siebie i klatki piersiowej do głowy. Nie blokuj stóp! Robienie brzuszków nie przyniesie zamierzonych efektów.
NIE MARNUJ CZASU NA ROBIENIE SAMYCH BRZUSZKÓW – POSTAW NA TRENING CAŁEGO CIAŁA
Tak naprawdę do całego brzucha zalicza się więcej mięśni niż pożądany przez wielu 6-pak. Dlatego zamiast robić brzuszki i ćwiczyć jeden mięsień, skup się na treningu całego korpusu. Będziesz nie tylko ćwiczyć mięśnie całego brzucha, ale i włączysz w to trening całego ciała. Jeśli jednak zdecydujesz się na włączenie klasycznych brzuszków do treningu, możesz śmiało wykorzystać je w treningu interwałowym. Ważne jest, aby robienie brzuszków było prawidłowe pod względem technicznym i było tylko częścią treningu.
JAK UROZMAICIĆ ROBIENIE BRZUSZKÓW – ĆWICZENIA NA WZMOCNIENIE KORPUSU CIAŁA
Naszą propozycją są ćwiczenia, które możesz włączyć do treningu siłowego. Pierwszym jest martwy ciąg, czyli stanie w rozkroku na szerokości bioder i łapanie oraz upuszczanie ciężarków. To ćwiczenie wykonuj zginając się w pasie i utrzymując proste plecy. Ciężar ciała przenoś na pięty. Spacer farmera także może efektywniej zastąpić robienie brzuszków. Trzymając w rękach hantle, stań w lekkim rozkroku. Utrzymaj wyprostowaną sylwetkę i koniecznie napięty korpus, by następnie zrobić kilkanaście kroków do przodu, obrócić się, wrócić do punktu startowego i odłożyć hantle. Doskonałym uzupełnieniem mogą być ćwiczenia w klęku podpartym z podnoszenie i upuszczaniem na przemian rąk i nóg.
Robienie brzuszków może przynieść tyle samo korzyści, co szkód. Ważna jest, jak w każdym ćwiczeniu w którym chcemy osiągnąć zamierzony efekt, technika wykonywania. Nie należy także bazować na jednej technice, ale wprowadzać różnorodność, a mięśnie całego brzucha, nie tylko wymarzony przez niektórych 6-pak, będzie miłym rezultatem naszej pracy.