Pomysłów na treningi nam nie brakuje, dlatego tym razem przyjrzymy się treningowi battle rope. Czym jest trening z linami? Jakie korzyści możemy wyciągnąć z takiego treningu? Czy może być alternatywą dla innych rodzajów treningów? Odpowiedzi na te pytania w artykule.

BATTLE ROPE – CZYM JEST?

Ćwiczenia z linami coraz częściej używane są do urozmaicenia treningu, nie tylko wśród osób trenujących crossfit. Trening taki ma charakter wytrzymałościowo-siłowy – angażuje całe ciało, w przeciwieństwie do np. statycznych ćwiczeń ze sztangą. Z liną można wykonywać różne ruchy: unoszenie, wyciąganie, przeciąganie, kręcenie. Powoduje to niezwykłą dynamiczność ruchów. Poza tym z liną można skakać lub wykonywać przysiady, a nawet rywalizować z drugą osobą wykonując określone ruchy. Trening z linami opiera się na użyciu jednej liny o długości 9-12 metrów, średnicy 4 cm i wadze około 10 kg. Lina przymocowana jest do ściany lub zgięta w pół przez osobę, która używa jej podczas treningu.

kobieta ćwicząca z liną

TRENING Z LINAMI – KORZYŚCI

Trening z linami można uznać jako trening interwałowy o mocnej intensywności. W battle ropes należy wykonywać jak najwięcej ruchów o jak największej intensywności, przy uwzględnieniu dużej ilości odpoczynku i regeneracji mięśni. Jak typowy trening interwałowy o wysokiej mobilizacji mięśni, trening z linami także rozbudowuje efektywnie tkankę mięśniową. Poza tym ćwiczy refleks. Battle ropes jest jednym z najlepszych sposobów na połączenie treningu fizycznego i psychicznego – pomaga na ogólne wzmocnienie psychofizyczne organizmu.

JAK ĆWICZYĆ Z LINAMI?

Podstawą do rozpoczęcia treningu jest pewna postawa ciała, czyli stanie w lekkim rozkroku i złapanie liny na końcach, tak by dłonie były zwrócone do siebie. Następnym krokiem jest unoszenie naprzemiennie lin tak, by zaczęły falować. Ramiona powinny być przedłużeniem liny, a mięśnie korpusu spięte. Później trening można dostosować do poziomu zaawansowania, kondycji i preferencji. Trening z linami może być bardziej dynamiczny lub opierać się na mniejszej ilości ruchów.

kobieta ćwicząca z liną

Battle ropes jest nowatorskim rodzajem treningu, który warto wykorzystać jako zamiennik w tradycyjnej formie treningu interwałowego. Szybciej zauważymy efekty, a warianty kombinacji z liną zapewnią gwarantowaną rozrywkę.