Interesujesz się zdrowym stylem życia i coraz częściej myślisz o działaniu w tej branży zawodowo? Zastanawiasz się, czy po kursie dietetyki można otworzyć gabinet i być dietetykiem? Jakie wymagania musisz spełnić, aby zdobyć tytuł zawodowy dietetyka i otworzyć własną poradnię dietetyczną?

Jeśli głowią Cię powyższe pytania, to świetnie trafiłeś! W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak zostać dietetykiem bez studiów. Dowiesz się także, jakie uprawnienia dietetyka musisz zdobyć, aby otworzyć własny gabinet dietetyczny.

Dodatkowe konteksty, jakie poruszyliśmy dla Ciebie w tym artykule to:

 • – czy droga do zdobycia zawodu dietetyka jest trudna i czy to dobry wybór,
 • – co przepisy prawne mówią o zawodzie dietetyka i kto może zostać dietetykiem,
 • – jakich regulacji zawodu dietetyka musisz być świadomy, aby zostać dietetykiem bez studiów,
 • – jakie uprawnienia dietetyka da Ci kurs w Akademii Szkolenia Trenerów.

 

Czy zawód dietetyka to dobry pomysł na przyszłość?

Wiele osób, które interesują się zdrowym stylem życia, w pewnym momencie chce otworzyć gabinet dietetyczny. Po co? Aby pomagać innym w poprawie ich stanu zdrowia i samopoczucia poprzez odpowiednie odżywianie. Właściwie zbilansowana i indywidualnie dopasowana dieta ma przecież ogromne znaczenie dla naszego funkcjonowania. Dietetyk może pomóc nie tylko w ułożeniu zdrowego jadłospisu, ale także w rozwiązywaniu problemów żywieniowych, takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, choroby serca i inne dolegliwości związane z dietą.

Osoby, które mają własną poradnię dietetyczną, mogą pomagać innym poprzez dostarczanie im informacji na temat zdrowego żywienia człowieka i wspieranie ich w osiąganiu celów zdrowotnych. Jednak, jak w każdej branży, sukces i satysfakcja zawodowa zależą od wielu czynników, takich jak wiedza, umiejętności, motywacja i ciężka praca. Prowadzenie gabinetu dietetycznego może wymagać ciągłego doskonalenia się i uzupełniania wiedzy, a także wysiłku w zakresie pozyskiwania i utrzymywania klientów.

Branża dietetyczna, mimo dość dużej konkurencji rynkowej, ma aktualnie duży potencjał. Coraz więcej osób chce odżywiać się zdrowo. Z tego powodu pacjentów gabinetów dietetycznych stale przybywa. Jeśli dietetyk ma wiedzę, żywienie jest jego pasją i dodatkowo wie, jak prowadzić gabinet – zawód dietetyka może być doskonałym wyborem.

Atutami pracy dietetyka niewątpliwie są:

 • Możliwość pomagania innym: dietetyk może pomagać ludziom w poprawie ich zdrowia i jakości życia poprzez dostosowywanie diety do ich indywidualnych potrzeb.
 • Stabilne zatrudnienie: zapotrzebowanie na usługi dietetyka jest stale rosnące, co może przekładać się na stabilność finansową.
 • Możliwość rozwoju: zawód dietetyka wymaga ciągłego uzupełniania swojej wiedzy i nabywania nowych umiejętności.
 • Różnorodność: dietetycy mogą pracować w różnych branżach, takich jak służba zdrowia, gastronomia, edukacja czy przemysł spożywczy.
 • Samodzielność: zawód dietetyka pozwala na pracę jako freelancer lub założenie własnego gabinetu dietetycznego i zarządzanie swoją pracą samodzielnie. O tym, czego potrzebujesz do założenia nowoczesnego gabinetu dietetyka, przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

zdrowe danie z jajkiem - artykuł Czy po kursie dietetyki można otworzyć gabinet i być dietetykiem

Praca jako dietetyk – kwalifikacje, które musisz uzyskać przed założeniem gabinetu dietetycznego

Warunki prawne dotyczące możliwości posługiwania się zawodowym tytułem dietetyka nadal nie są szczegółowo określone w Polsce. Zawód dietetyka nie został uregulowany w odrębnym akcie rangi ustawowej. W dokumentach prawnych znajdziemy tylko wymagania dotyczące osób, które wykonują zawód dietetyka na rzecz podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Są to zapisy na temat określonych kwalifikacji zawodowych, m.in. ukończenia kierunkowych studiów wyższych lub szkoły policealnej o kierunku dietetyka (lub innych pokrewnych) i uzyskania tytułu zawodowego lub dyplomu potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

Jeśli jednak nie chcesz świadczyć usług dietetycznych dla podmiotów medycznych, tylko samodzielnie budować bazę prywatnych klientów, np. jako freelancer, to studia kierunkowe nie są koniecznością. Możesz otworzyć swój własny gabinet dietetyczny, realizując odpowiedni kurs dietetyka i uzyskując certyfikat potwierdzający Twoją wiedzę i umiejętności w zakresie dietetyki. Aktualne kursy są na tyle szerokie, że pozwalają zdobyć naprawdę dużą wiedzę – zdecydowanie szybciej niż podczas 5-letnich studiów.

Wiele osób decyduje się na kurs dietetyka zamiast wybrać studia kierunkowe, ponieważ taki krok pozwala skrócić drogę do satysfakcjonującej pracy. Warto jednak pamiętać, że jest to swojego rodzaju punkt wyjścia, który otwiera Ci drzwi do wymarzonego zawodu dietetyka, jednak nie znosi konieczności ciągłego doszkalania się i uzupełniania swojej wiedzy. Myśląc o zawodowych szkoleniach w kierunku dietetyka warto przygotować się na to, że wiedzę trzeba uzupełniać przez całe życie.

Branża dietetyczna stale się rozwija. Stale prowadzone są nowe badania, których wyniki niejednokrotnie zaskakują i prowadzą do nowych rozwiązań. Wiemy coraz więcej o człowieku, jego budowie, funkcjonowaniu, możliwościach i ograniczeniach. Aktualna wiedza jest w pracy dietetyka niezbędna, bo tylko ona pozwoli Ci rzetelnie odpowiadać na potrzeby potencjalnych klientów i świadczyć im usługi żywieniowe na jak najwyższym poziomie.

zdrowe warzywa na talerzu - artykuł Czy po kursie dietetyki można otworzyć gabinet i być dietetykiem

Czy po kursie dietetyki można otworzyć gabinet i być dietetykiem? Gabinet dietetyka – wymagania

Odpowiedź brzmi: TAK. Po kursie dietetyki można otworzyć swój gabinet i być dietetykiem, jednak nie można świadczyć usług dla podmiotów medycznych. W przypadku gabinetów dietetyków chcących świadczyć takie usługi, właściciel musi ukończyć studia kierunkowe lub zdobyć tytuł zawodowy dietetyka – może jednak realizować je już podczas prowadzenia własnego gabinetu dla osób prywatnych. To sposób na szybsze otworzenie działalności w branży, a podczas rozwijania biznesu można poszerzać swoją wiedzę, zyskując większe zaufanie u pozyskanych już klientów oraz większe możliwości rozwoju swojego gabinetu.

Jak wybrać kurs dietetyka, aby zdobyć potrzebne uprawnienia? 

Wybierając kurs dietetyka, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników:

 • Program nauczania: ważne jest, aby program nauczania był zgodny z wymogami i wytycznymi branży, a także uwzględniał najnowsze informacje i badania dotyczące żywienia i zdrowia.
 • Poziom kwalifikacji: należy upewnić się, że kurs jest prowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów i że ukończenie kursu pozwala na uzyskanie odpowiedniego certyfikatu lub dyplomu.
 • Czas trwania: warto zastanowić się nad długością kursu i sprawdzić, czy jest on dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości.
 • Koszt: należy dokładnie przeanalizować koszty kursu, w tym koszty materiałów i egzaminów.
 • Reputacja instytucji: warto sprawdzić reputację instytucji prowadzącej kurs i opinie osób, które już w nim uczestniczyły.

kobieta wskazuje palcem na jadłospis - artykuł Czy po kursie dietetyki można otworzyć gabinet i być dietetykiem

Kurs dietetyka w Akademii Szkolenia Trenerów

W Akademii Szkolenia Trenerów oferujemy profesjonalny kurs dietetyki – indywidualny, grupowy lub online. Różnią się one sposobem prowadzenia, jednak zakres wiedzy pozostaje taki sam w każdej formule. Oznacza to, że możesz zrealizować kurs dietetyki w opcji:

 • indywidualnej – stacjonarnie, w wybranym przez Ciebie terminie, 1:1 z wykładowcą,
 • grupowej – stacjonarnie, w określonym przez nas terminie, w kilkuosobowej grupie,
 • online – w dowolnym czasie i miejscu zapoznajesz się z materiałami udostępnionymi w ramach kursu (dokumentami tekstowymi i wideo), a na koniec podchodzisz do egzaminu, który weryfikuje Twoją wiedzę.

Mnogość dostępnych opcji pozwala Ci wybrać tę najlepiej dopasowaną do Twoich aktualnych potrzeb.

Co ważne, jesteśmy zorientowani na praktyczną wiedzę. Dzięki temu po naszym kursie przygotowanie gabinetu dietetycznego pod własnym szyldem będzie dla Ciebie na wyciągnięcie ręki.

Podczas kursu nie zgłębiamy chemicznych wzorów lub zbędnych teorii, ale uczymy Cię dopasowywać strategie żywieniowe do potrzeb klienta. Bogate doświadczenie naszych wykładowców zarówno w szeroko pojętej cześci jaką jest dietetyka sportowa, jak i w pracy doradcy żywienia pozwala na przekazywanie przede wszystkim praktycznych wskazówek.

Nauczymy Cię tworzyć plany żywieniowe bez skomplikowanych obliczeń i programów. Nie będziemy powtarzać przestarzałych reguł dotyczących zdrowego odżywiania, ale przedstawimy Ci nowoczesne systemy wykorzystywane w opiece nad osobami aktywnymi ruchowo. Interdyscyplinarne podejście do klienta zagwarantuje Ci zawodowy sukces, a jako dietetyk praca będzie dla Ciebie przyjemnością!

 

Dietetyk – uprawnienia, które uzyskasz, kiedy ukończysz kurs dietetyka w AST

Kiedy otrzymasz pozytywny wynik egzaminu kończącego kurs dietetyka w naszej Akademii, uzyskasz dwa międzynarodowe certyfikaty o specjalności Dietetyka Level 1 i 2, ważne na całą UE w wersji PL i UK. Oznacza to, że od tego momentu będziesz miał uprawnienia dietetyka pozwalające podjąć pracę jako dietetyk zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej. To otwiera przed Tobą zupełnie nowe możliwości i tylko od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz.

Z naszym certyfikatem możesz także świadczyć usługi dietetyczne online. Taka forma pracy ma aktualnie wiele korzyści, są to m.in.

 • Dostępność dla klientów z różnych części świata.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy związanych z dojazdem do klienta.
 • Możliwość udzielania porad i wsparcia w dogodnym dla klienta czasie i miejscu.
 • Łatwiejsze utrzymywanie kontaktu i śledzenie postępów klienta.
 • Większa elastyczność w kwestii godzin pracy i skalowalność biznesu.

kobieta trzyma przekrojone awokado - artykuł dietetyk bez studiów

Czy po kursie dietetyki można otworzyć gabinet – podsumowanie

Jak zostać dietetyczką lub dietetykiem? Do rozpoczęcia pracy w zawodzie dietetyka nie są konieczne długoletnie studia. Dietetyk bez studiów również może świadczyć swoje usługi pacjentom. Start umożliwia Ci odpowiedni kurs dietetyczny i uzyskany certyfikat potwierdzający nabytą wiedzę oraz umiejętności. Dzięki temu możesz otworzyć gabinet dietetyczny i świadczyć usługi z zakresu zdrowego żywienia.

Dalsze etapy rozwoju zależą już tylko od Ciebie i Twoich aktualnych potrzeb.

Pamiętaj, że często najtrudniejszą rzeczą nie jest zdobycie wiedzy na temat tego, jak otworzyć gabinet dietetyczny, ale ten kolejny krok, czyli konkretna decyzja: tak, robię to! Wiele osób ma wątpliwości, zanim zdecyduje się wziąć w życie we własne ręce. To naturalne. Pomyśl jednak o tym, że w czasie, kiedy Ty zastanawiasz się nad decyzją i analizujesz wszystkie możliwe opcje, ktoś inny po prostu DZIAŁA, stając się coraz mocniejszą konkurencją dla Ciebie. Im dłużej zwlekasz, tym trudniej później będzie Ci go dogonić. Czy świadomie się z tym liczysz?

Jeśli już teraz chcesz zawalczyć o wymarzoną pracę i nabyć niezbędne kwalifikacje, które pomogą Ci ją podjąć, sprawdź szczegóły naszego kursu dietetyka w AST, zarezerwuj miejsce dla siebie i zdobądź zawód dietetyk. Jesteśmy pewni, że za jakiś czas podziękujesz sobie za tę decyzję.

Do zobaczenia na kursie!